Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Eesti suurim IT-firma tahab Botswanaga topeltmaksustamise vältimise kokkulepet

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Nortali juhi Priit Alamäe sõnul panustasid mullu ettevõtte kasvu enim Saksamaa, USA ja Soome.
Nortali juhi Priit Alamäe sõnul panustasid mullu ettevõtte kasvu enim Saksamaa, USA ja Soome. Foto: Sander Ilvest

Tarkvaraettevõte Nortal pöördus välisministeeriumi ja rahandusministeeriumi asekantslerite poole sooviga kehtestada Botswanaga kahepoolne maksukokkulepe, mis soodustaks Aafrika riigis tegutsevate Eesti ettevõtete konkurentsiolukorda.

«Eesti ettevõtete sisenemist Botswana turule pärsib täna oluliselt riikidevahelise topeltmaksustamise vältimise lepingu puudumine,» märgib Nortali juhatuse esimese Priit Alamäe pöördumises rahanduministeeriumi asekantslerile Dmitri Jegorovile ja välisministeeriumi asekantslerile Väino Reinartile.

Ta selgitab, et Botswana seadused näevad ette välisriikide firmadele riigist välja ülekantavatelt maksetelt 15-protsendilise maksu kinnipidamist, mis muudab sealse tegutsemise kulukaks.

Lisaks Nortalile on huvi Botswanas tegutsemiseks ilmutanud ka mõned teised info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ettevõtted, seetõttu palub ettevõte ministeeriumidel astuda samme Botswanaga kahepoolse maksukokkuleppe kehtestamiseks, mis võrdsustaks Eesti ettevõtete ja nendega konkureerivate majandusagentide konkurentsiolukorra.

Välisministeeriumi asekantsleri Väino Reinarti juhtimisel toimub septembri keskel Botswanasse ja Namiibiasse Eesti info- ja kommunikatsoonitehnoloogia ettevõtete äridelegatsiooni visiit. Selle käigus oleks Nortali hinnangul hea võimalus anda Botswana valitsusele üle ametlik ettepanek läbirääkimiste käivitamiseks kahepoolse maksukokkuleppe saavutamiseks.

Nortal loob Botswanas kaheksa miljoni euro eest sealsele maksuametile uue maksuhaldussüsteemi, mille eesmärk on suurendada maksulaekumist ja vähendada halduskorrmust. Lahendus valmib etappides 2019. aasta alguseks. Botswana esimese e-maksusüsteemi rajas samuti Nortal 2014. aastal.

Lisaks sellele tehakse Botswana valitsusele ettepanek sealse ettevõtete registreerimis- ja aruandlussüsteemi põhjalikuks ümberkorraldamises koos vastavate uue põlvkonna infosüsteemide loomisega.

Tagasi üles