N, 8.06.2023

Tüli USAga viib Türgi majanduse üha täbaramasse olukorda

Rait Piir
, reporter
Facebook Twitter
Comments 2
Valuutavahetus Istanbulis 2. augustil.
Valuutavahetus Istanbulis 2. augustil. Foto: OZAN KOSE / AFP

Türgi ja USA tüli seoses vangistatud Ühendriikide pastori Andrew Brunsoniga on viinud juba niigi nõrga liiri rekordilisse madalseisu.

Pärast seda, kui Türgi autoritaarne president Recep Tayyip Erdogan teatas laupäeval riigimeedias, et vastab USA sanktsioonidele sama rohuga, on liir langenud suisa 6,7 protsenti. iShares MSCI Turkey fond on kukkunud aga 7,5 protsenti, mis on kõige kehvem tulemus peale 2009. aastat. Kokku on Türgi liir kaotanud selle aasta jooksul USA dollari vastu ligemale 28 protsenti, kirjutab Bloomberg.

Liiri halb seis takistab Türgi ettevõtetel maksmast tagasi välisvaluutas laene, kerib üles inflatsiooni ja sunnib keskpanka tõstma intressimäärasid (mida nad tegelikult ei ole nõustnud tegema). Keskpank koguneb intressimäärade tõstmist arutama 13. septembril.

Öösel vastu teisipäeva langes liir New Yorgis viis protsenti kursile 5,35 ühe dollari kohta. Türgi aktsiaturg tegi aga viimase kahe nädala kõige kehvema tulemuse. Türgi aktsiad on tegelikult olnud äärmiselt volatiilsed juba mitu kuud ja uued pinged maailma suurima majandusega muudab investorid tõenäoliselt ainult veelgi ärevamaks.

USA teatas möödunud kolmapäeval, et kehtestab ameeriklasest pastori Amdrew Brunsoni kinnipidamise tõttu sanktsioonid Türgi justiitsministrile Abdulhamit Gülile ja siseministrile Süleyman Soylule. Sanktsioonidega külmutatakse Türgi ministrite vara ja arved Ühendriikides ning keelatakse USA kodanikel nendega äriasju ajamast.

Türgi võttis Andrew Brunsoni vahi alla 2016. aasta oktoobris ning süüdistab teda terrorismis ja spionaažis. Prokuratuuri väitel on Brunson seotud Kurdistani Töölisparteiga ning USA-s eksiilis elava islamivaimuliku Fethullah Güleniga. Ankara süüdistab viimast omakorda 2016. aasta juulis Türgis toimunud riigipöördekatse korraldamises.

Facebook Twitter
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles