Euroopa Ülemkogu president Herman Van Rompuy ütles, et ELi liidrid tulevad kokku 23. oktoobril ja «annavad viimase lihvi meie kõikehõlmavale strateegiale», millest lähtuvalt esitab Euroopa 3.-4. novembril G20 tippkohtumisel plaani usalduse taastamiseks euro vastu.
Euroala on sattunud Washingtoni ja Londoni tugeva surve alla, mis väidavad, et kui eurokriisiga novembri alguseks tegemist ei tehta, läheb maailmamajandus keema kui nõiakatel.
Euroopa ametnike sõnutsi on kõige kõvem pähkel jätkuvalt Kreeka.
Saksamaa juhtimisel rõhub rühm euromaid selle peale, et Kreeka abi nr 2 tooks kaasa tunduvalt karmimad kaotused sealsete riigivõlakirjade hoidjatele. Saksa plaanile on vastu Prantsusmaa oma poolehoidjatega, kartes, et seepeale satub paanikasse kogu finantssüsteem.
Ametnike sõnutsi on mõlemad pooled lubanud oodata ära rahvusvaheliste ekspertide ehk «troika» detailse aruande Ateenast, enne kui edasi tegutseda.
Troika peaks täna oma otsad Ateenas kokku tõmbama. Lõplik ülevaade Kreeka riigirahandusest ilmub nende sulest aga ilmselt alles tuleva nädala keskpaigaks – ning seetõttu lükkuski 23. oktoobri peale ELi tippkohtumine, mis muidu pidi toimuma esmaspäeval.
Vaatamata takistustele sooritasid nii euro kui Euroopa aktsiad märgatava ralli, kantuna lootusest, et poliitikud on asunud tegudele. Euro kosus dollari suhtes enam kui 2 protsenti, Financial Timesi ja Londoni börsi üleeuroopaline aktsiaindeks FTSE Eurofirst 300 kerkis 1,6 protsenti.
Uus tähtis tähtaeg pandi paika pangandussektorist tulevate hädasignaalide taustal. Kolmekuise euribori kerkimine andis märku sellest, et mure pankade tervise pärast takistab jätkuvalt finantsasutuste omavahelist laenuandmist- ja võtmist.