Uus-Kiviõli kaevandamisluba anti Eesti Energiale

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaevandus hõlmab viiendiku Maidla vallast
Kaevandus hõlmab viiendiku Maidla vallast Foto: Graafika: Margit Randmäe

Keskkonnaministeerium väljastas Eesti Energia Kaevandustele 25 aastaks kaevandamisloa Uus-Kiviõli uuringuväljale.

Vastavalt loale on ettevõttel alates 2014. aastast õigus Uus-Kiviõli uuringuväljalt kaevandada ligi 4,2 miljonit tonni põlevkivi aastas, teatas Eesti Energia.

Uus-Kiviõli kaevandamisloale pretendeeris ka Viru Keemia Grupp, kes on püüdnud loa väljastamist Eesti Energia Kaevandustele takistada kohtuasja algatamisega ning samuti pakkunud kompromissi, et saada osa kaevandamisõigusest endale.

Kaevanduse rajamise ettevalmistustöödega alustatakse esimesel võimalusel ning täisvõimsuse saavutamiseks kulub avamisest kuni viis aastat. Uus-Kiviõli kaevanduses saab tööd kuni 700 kaevurit. Uus-Kiviõli kaevanduse keskkonnamõjude hindamine on tehtud arvestusega, et tulevikus oleks võimalik aastast kaevandamismahtu tõsta 6 miljoni tonnini.

«Uus-Kiviõli kaevandamisluba on Eesti varustuskindluse seisukohalt äärmiselt oluline. See võimaldab meil tagada stabiilse põlevkivikoguse nii elektri kui ka õli tootmiseks ning seda ka peale Viru kaevanduse, Aidu ja Vanaküla karjääri sulgemist aastatel 2012-2013, kus lubatud aastane kaevandamismaht on kokku 5 miljoni tonni,» ütles Eesti Energia Kaevanduste juhatuse esimees Veljo Aleksandrov.

Vastavalt Uus-Kiviõli kaevandamisloas seatud tingimustele tagab Eesti Energia Kaevandused kaevanduse naabruses asuvatele majapidamistele kvaliteetse joogivee, rajades neile puurkaevud. Pideva jälgimise all on ka kaevandusvee mõju Purtse ja Hirmuse jõele.

Loa väljastamine võimaldab Eesti Energia Kaevandustel asuda täitma ka Maidla vallaga sõlmitud koostöölepingut, mis sisaldab muuhulgas suletavasse Aidu karjääri sõudekanali süvendi rajamist Aidu sulgemistööde raames. Eesti Energia, Eesti Energia Kaevandused ja Maidla vald sõlmisid kolmepoolse lepingu 25. veebruaril 2011 ning sellega lepiti kokku Aidu karjääri ja Uus-Kiviõli kaevandustegevusest tulenevate mõjude hindamine, vähendamine ning kompenseerimine.

Kuni Uus-Kiviõli kaevanduse avamiseni plaanib ettevõte ära kasutada Aidu III kaevandusvälja varu. Aidu III sisaldab 8,3 miljonit tonni põlevkivi ning taotlus on esitatud aastas 2,4 miljoni tonni kaevandamiseks. Tänaseks on tehtud ka Aidu III keskkonnamõjude hindamine.

Eesti Energia Kaevandused varustab põlevkiviga viit ettevõtet ning annab tööd enam kui 3000 ida-virumaalasele.
 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles