Briti peaminister David Cameron pöördus Euroopa liidrite poole tungiva palvega lasta euroala kriisi lahendamiseks käiku «suur bazuuka», hoiatades neid, et majanduskatastroofi ärahoidmiseks on jäänud vaid paar nädalat.
Cameron: euroala aeg on otsakorral
Cameron soovib, et Prantsusmaa ja Saksamaa mataksid maha oma erimeelsused ja koostaksid veel tänavu «otsustava 5-punktilise plaani», mis teeks lõpu ebakindlusele, mis tekitab maailmamajanduses «külmajudinaid».
Cameroni poolt Financial Timesi vahendusel öeldud sõnad peaksid suurendama survet eurotsooni liidrite üle, tõugates neid tegudele. Muu hulgas utsitab Cameron Prantsuse presidenti Nicolas Sarcozyd kirjutama kiiremas korras alla Euroopa pankade rekapitaliseemise kavale.
Lisaks tahab Cameron, et Saksamaa ja teised võtaksid euroala liikmetena «kollektiivse vastutuse» ja suurendaksid Kreekast leviva nakkuse peatamiseks 440 miljardi eurose EFSFi löögijõudu.
Keeldudes küll spekuleerimast Kreeka pankroti teemadel – mis mõnede Briti ministrite hinnangul on vältimatu – ütles Cameron, et Kreeka majandustuleviku ümbert tuleb eemaldada igasugune ebakindlus.
Ühtlasi kutsus Cameron IMFi üles eurotsooni liidreid «tulisemal praepannil hoidma» ja hoiatama neid võimalikult karmilt edasise puiklemise ja tõeväänamise ohtude eest.
Lõpetuseks näeb Cameron vajadust teha tegemist Euroopa fundamentaalsete nõrkustega. Tugevdada tuleks ühisturgu, täiustada euroala majandusjuhtimist – muutes vajadusel leppeid.
«Selline on minu menüü,» ütles ta. «Ja see ei ole à la carte. Kõik tuleb käiku lasta.»
Cameroni kommentaarid peegeldavad Londoni ja Washingtoni kasvavat kannatamatust euroala suhtes, mis takerdub akuutses olukorras detailidesse ja liigub teosammul.
«Aeg on otsakorral, olukord ohtlik ja ebakindel,» ütles ta.
Cameron pani Euroopa liidritele südamele käia välja veenev ja kõikehõlmav plaan, kasutades endise USA rahandusministri Hank Paulsoni terminit «bazuuka».
Ta ütles, et Euroopa peab saama lahti halvast harjumusest teha alati «liiga vähe ja liiga hilja». Seda kõike ütles ta nädalavahetusel isiklikult ka Saksa kantslerile Angela Merkelile.
Copyright The Financial Times Limited 2011.