Eilne Postimees kirjutas mitmest Eesti inimesest, kes on paigutanud oma raha krüptovaluutasse OneCoin ja ootavad nüüd selle börsile tulekut tänavu oktoobris. Sealjuures on finantsinspektsioon oma kodulehel juba mullu aprillis avaldanud OneCoini kohta teate, milles hoiatab sinna investeerimise eest.
OneCoin, mille koduleht kutsub ühinema finantsrevolutsiooniga, ütleb endal Eestis olevat ligi 800 kasutajat. Bulgaarlanna Ruja Ignatova juhitava OneCoini ja sellega kaasas käiva OneLife’i kliendivõrgustikuga luuakse väidetavalt üle maailma krüptovaluutal baseeruvat maksesüsteemi. Projekti on algusest peale saatnud kahtlustus püramiidskeemis.
Juba pikalt investeerimisega tegelev Madis Müür nentis, et see on lihtsalt kurb, et inimesed sellistesse pettustesse oma viimaseid sääste matavad. «Kiirelt-rikkaks-skeemid on üldiselt inimeste kiirelt rahast eraldamise skeemid ja täpselt see lugu ongi,» ütles Müür.
Müüri sõnul ei viitsita ennast investeerimisega kurssi viia ja siis valitakse igasugust jama, mis kõige absurdsemaid lubadusi annab. Mida suuremat tootlust väidetakse, seda suurem on risk. «OneCoini puhul ei ole isegi riski, et oma raha tagasi saadakse, väga labaselt ollakse sellest lihtsalt ilma. Vältige kiirelt-rikkaks-skeeme!» soovitas investor.
Ta lisas, et alati tasub silma jäänud investeerimispakkumist guugeldada koos sõnadega «risk», «pettus», «scam» jne, sest tihti on internet täis hoiatusi, selgitusi ja argumente, miks on tegu pettusega. «Selliste ulmetootluste puhul tuleb 99,9 protsendil juhtudel välja, et head tootlust saab püramiidi tipp ja paar tegelast äkki veel, ülejäänud lastakse üle,» rääkis Müür. «Kunagi pole mõtet otsust teha ainult müügimehe jutu pealt, tasub võtta nädal aega kaalumiseks ja siis näiteks kogenumalt investorilt arvamust küsida.»