Valitsus toetas lennupiletite broneeringuinfo direktiivi ülevõtmist

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lennuk linna kohal
Lennuk linna kohal Foto: Frank Peters / PantherMedia / Frank Peters/Scanpix

Valitsus toetas neljapäeval lennupiletite broneeringuinfo muudetud tekstiga direktiivi ülevõtmist.

Rahvusvaheliste lennureisijate hulk kasvab iga aastaga, samuti suureneb iga aastaga ka piiriülene kuritegevus, seisab valitsuse istungi päevakorra kokkuvõttes. Rahvusvaheliselt tegutsevatel kurjategijatel on reisimisel teatud käitumis- ja liikumismustrid, mille põhjal on võimalik oletada nende kuritegelikku käitumist.

Selliste mustrite jälgimisel tuleb appi broneeringuinfo töötlemine ehk Passenger Name Record (PNR), kus lennufirmad edastavad nende kogutava broneeringuinfo süsteemi, mis analüüsib automaatselt kuritegelikule käitumisele viitavaid kokkulangevusi. Lennufirmad edastavad info süsteemi automaatselt ning reisijatele mingeid lisategevusi ei kaasne.

Broneeringuinfo direktiiv jõustus pärast mitmeid aastaid kestnud läbirääkimisi 27. aprillil 2016. Eestis võeti broneeringuinfo regulatsioon vastu 2016. aasta 1. jaanuaril Euroopa Parlamendiga direktiivi üle peetavate läbirääkimiste ajal ja selleks, et hakata broneeringuinfo töötlemise andmekogu aegsasti arendama.

Direktiivi tekst muutus läbirääkimiste käigus ning seetõttu ei arvestatud 2016. aastal jõustunud eelnõus ka kõigi direktiivi nõuetega. Mitmed täiendused ja muudatused direktiivi lõplikku teksti olid läbirääkimiste käigus kujunenud kompromissi tulemus, kus Euroopa Parlament pööras suurt tähelepanu isikuandmete töötlemisega seotud kaitsemeetmetele.

Siseministeerium on direktiivi täielikuks ülevõtmiseks koostanud politsei ja piirivalve seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise eelnõu, mis esitati ministeeriumidele kooskõlastamiseks 1. veebruaril 2018. Valitsus kiitis selle heaks 5. juulil ning eelnõu on valmis riigikogus arutamiseks kohe pärast suvepuhkust.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles