Tippjuht: „Kõike ei saa määratult teha, algebra ei määra elu!“
Vaatamata intuitsiooni ohtudele tunnistas enamik küsitletud juhtidest, et kasutavad intuitsiooni. Nad leidsid, et just tippjuhtidele on intuitsioon oluline, sest loovate ülesannete lahendamine lausa nõuab seda.
Siiski ei tee keegi neist otsuseid üksnes vaistu pealt, vaid seda kombineeritakse alati ikka faktide ja kogemusega. Mil määral keegi seda teeb, on iseküsimus ja siin ei saa ühest vastust anda. “Minu arust põhineb kõik nagunii faktidel. Isegi kui sa teed otsuse kõhutunde järgi, siis see kõhutunne on tekkinud ju millegi põhjal. See on ikkagi pärit mingist kogemusest, olgugi et ei pruugi olla teadlik fakt,” leiab üks tippjuht Eestist.
Teine sõnas, et reaalses elus on liiga palju muutujaid, et neid saaks üheks valemiks seada: “Kaks kolmandikku otsuseid tuleb teha nii, et numbrid aitavad otsustamisel, aga palju pehmeid tegureid tuleb sisse. Sa pead arvestama inimestega, sa pead nuputama, mida konkurendid teevad ja mis riske sa võtad. Kas majandus läheb üles või alla – siin pole fakti ju võtta! Sisetunne on faktide, tugeva ja pehme informatsiooni kooskõla.”
Otsustamine ja emotsioonid
Lisaks ratsionaalsusele ja intuitsioonile on otsuste tegemisel oluline roll emotsioonidel. Huvitaval kombel asub otsustamise ja emotsioonide tundmise keskus ajus ühes kohas, lauba juures, silmade taga. Seal hoolitsetakse meie võime eest võtta vastu otsuseid, anda hinnanguid ning samuti tunda emotsioone. Käitumusliku neuroloogia professor Antonio Damasio uuris inimesi, kel see osa ajust oli kahjustatud. Ta tõdes, et need inimesed pole suutelised ei otsustama ega ka emotsioone tundma, olgugi et muidu võivad nad olla täiesti ratsionaalsed ja intelligentsed inimesed, kes saavad häid tulemusi isiksuse- ja intelligentsustestides. Nii on igas meie vastuvõetud otsuses vähemal või suuremal määral emotsioone, soovime me seda või mitte.