Kahe mehe sõnad kõlasid kui otsene vastulöök IMFi pealiku Christine Lagarde’i hoiatusele, kes andis nädalavahetusel teada, et pangad vajavad kiiremas korras kapitalisüste – valitsuste toel.
See, kas Rehn ja Trichet – kaks Euroopa liidrit, keda finantsturud veel usaldavad – suudavad veenda maaklereid Euroopa pankade heas tervises, võib määrata ära kriisi suuna eelolevatel nädalatel.
Pangapaanika sunniks liidreid oma käsikirjad taas ümber kirjutama.
Kui aga taastuks teatav rahu, siis võiks hakata ootama ja vaatama, kas suvised meetmed on ehk verejooksu peatama hakanud.
Kummas suunas asi läheb, ei ole veel selge.
Trichet ütles, et augustis esines finantsturgude töös kohati tõrkeid. Pinged olevat meenutanud mullust maikuud, mil Kreeka ähvardas ühisraha hävinguga, kuid «mõnes mõttes olid häired isegi laiapõhjalisemad, kui tookord».
EKP oli augustis peamine päästja. Eile andis asutus teada, et kulutas läinud nädalal euroala riigivõlakirjade ostmiseks 6,6 miljardit eurot – mida on küll tunduvalt vähem, kui eelnenud nädala 14,3 miljardit, kuid sellele vaatamata on tegemist ühega suurimatest nädalastest summadest alates 2010. aasta maist, mil ostuprogramm käivitati.
Kas EKP puhkuseaegne sekkumine oli märk sügistormidest, sõltub peamiselt sellest, millise hinnangu annavad Euroopa pankadele turud.
«Loodame, et ma ei pea järgmised paar kuud nii kõvasti tööd rabama, kui oma nii-öelda puhkusel,» ütles Eurogrupi juht, Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker, kes andis oma tunnistuse pärast Rehni. «Ma olin rohkem telefoni otsas kui rannas.»
Copyright The Financial Times Limited 2011.