Vastab regionaalminister Siim-Valmar Kiisler
1. Regionaalministri roll eurotoetuste suunamisel on päris suur - alates läbirääkimistest selle üle, millistesse valdkondadesse tuleks Eestis aastatel 2007-2013 tõukefondide raha suunata. Saame 6,1 miljardi krooniga toetada omavalitsusi ja kolmandat sektorit elukeskkonna arendamisel maal ja linnas, aga ka turismiobjektide ja ettevõtluskeskkonna edendamisel.
Minu kui regionaalministri otsustada on see, mis tüüpi projekte rahastatakse. Näiteks elukeskkonna parandamiseks maal toetatakse eeskätt koole, lasteaedu, raamatukogusid, rahvamaju ja hoolekandekeskusi, linnades saavad raha kergliiklusteed, ühistransport, pargid ja väljakud.
Külastajate ligimeelitamise eesmärgil saab toetust taotleda näiteks muuseumide, külastuskeskuste, teemaparkide või matkaradade arendamiseks. Ettevõtjatele paremate tingimuste loomiseks saavad linnad-vallad küsida toetust muu hulgas juurdepääsuteede, tehnovõrkude ja välisvalgustuse rajamiseks.
Ka hindamiskriteeriumid, mille alusel paremad projektid välja sõelutakse, kehtestab regionaalminister. Edasi vaadatakse taotlused lävi komisjonides, kus ametnikud ja eksperdid hindavad projektide põhjendatust.
Lühidalt öeldes - riigi või struktuurifondide kaudu rahastatavaid regionaalarengu programme töötab välja regionaalministri meeskond ning rakendab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.
2. Üks projekt, mis kohe meelde tuleb, on Põlvamaal Varbusel tegutsev ja arenev Maanteemuuseum. See on minu meelest hea näide algatusest, kus on kokku saanud visioon, ambitsioon ja praktiline mõtlemine. Kui kunagi valmivad ka teetüüpide ajalugu tutvustav rada, teetähiste ala, laste liikluslinnak jm, kujuneb sellest muuseumist tõenäoliselt Kagu-Eesti tähtsamaid vaatamisväärsusi.
Teine näide on uue ilusa maja saanud Nissi kool. Selle kodulehel rõõmustavad neljanda klassi õpilased näiteks selle üle, et enam pole naelad põrandas püsti ja võimaliku tulekahju korral pääseb hoonest välja. Kui nii lapsed kui ka õpetajad kinnitavad, et kogu koolipere hoiab uut maja väga, siis on selge, et maha on saadud ühe vajaliku ja hingega asjaga.