E, 5.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuidas leida soodsaimat lennupiletit

Sirje Niitra
Facebook Twitter
Comments
Ka reisifirmad müüvad soodsaid lennupileteid.
Ka reisifirmad müüvad soodsaid lennupileteid. Foto: Toomas Huik

Reisimine, olgu siis eksootilistesse paikadesse või kodusesse Euroopasse, seostub enamasti suurte kuludega. SKY24 projektijuht Anu Vane tutvustab lihtsaid nippe, mille abil on võimalik leida soodsaim lennupilet ükskõik millisesse maailma paika.


Vane sõnul on soodsa lennu otsijale kõige olulisem märksõna ajastus. Säästlik reisija peaks kindlasti vältima kõrghooaegu. Seega tuleks reisikalendrist kõigepealt maha tõmmata jõulude ja aastavahetuse periood, sest siis võivad lennupiletid ning ka majutus muu ajaga võrreldes olla kordades kallimad.

Sõltuvalt sihtkohast tasub vältida ka suvist kõrgperioodi, mis kestab juuni teisest poolest augusti esimese pooleni, lihavõttepühasid ning aegu, mil sihtkohas toimub mõni rahvusvaheline suurüritus, olgu selleks siis mess, spordivõistlus või festival.

Kui siiski soovitakse reisida just ülalnimetatud aegadel, tuleb lennud aegsasti ette planeerida. Regulaarlendude puhul ei tasu lootma jääda viimase hetke pakkumistele, vastupidi - pileti peaks soetama kohe, kui uue hooaja lennud müügile tulevad.

Kaugemate sihtkohtade puhul võib see tähendada kuni aastast etteplaneerimist, Euroopas kõrghooajal ehk suveperioodil reisimiseks peaks piletiotsinguid alustama juba esimestel talvekuudel. Kindlasti tasub silma peal hoida ka lennufirmade sooduskampaaniatel ning ahvatleva pakkumise korral neist kohe kinni haarata.

Teise ajastuse nipina tasub soodsalt lennata soovijal tähelepanu pöörata ka nädalapäevale, mil reisi alustada ja lõpetada. Kuna ärireisijad eelistavad sageli lennata töönädala esimesel ja viimasel päeval, on lennud siis enamasti suurema täituvusega ja võimalus hea hinnaga pilet leida suhteliselt väike. Samuti on lennud võrdlemisi täis nädalavahetustel, sest seda aega eelistavad puhkusereisijad. Nädala sees ehk teisipäevast neljapäevani on nõudlus kõige madalam ja siis on hea hinnaga kohti rohkem saada.

Säästlikku reisijat peaks kindlasti iseloomustama ka paindlikkus. Kui juhtub, et soovitud kuupäevadeks on pileti hind kõrge, tasub võrrelda alternatiivseid väljumisi, näiteks ühe nädala lõikes. Tihtipeale on mõneks teiseks päevaks saadaval hoopis soodsamad ja atraktiivsemad pakkumised. Samuti tasub jälgida lennu kellaaegasid.

Lennufirmadel on tavaks küsida kõrgemat hinda ühenduste eest, mis saabuvad sihtkohta hommikul ning koju tagasi õhtul. Olles valmis kasutama õhtuks sihtkohta jõudvaid ja hommikul lahkuvaid lende, võib hind kujuneda soodsamaks.

Sama kehtib ümberistumiste kohta. Otselende peetakse ümberistumistega lendudesuhtes kõrgema klassi tooteks, seega on nende hinnatase enamasti kõrgem. Kuna ümberistumised on tülikad ja nõuavad aega, küsitakse nende eest tavaliselt vähem raha. Hinda võib mõjutada ka ümberistumise kiirus. Tihtipeale kaasnevad soodsa pakkumisega ülipikad ooteajad, mõnikord lausa ööbimised transiitlinnas.

Nutika reisija jaoks ei ole eelnev aga sugugi halb - pikk ooteaeg annab võimaluse transiitlinna lähemalt tundma õppida. Kaugematesse sihtkohtadesse reisides on taolisi peatusi tehes peaaegu kõiki Euroopa, Aasia ja Põhja-Ameerika suurlinnu võimalik külastada kas täiesti tasuta või üsna sümboolse summa eest. Näiteks lennupilet Bangkokki võib maksta 800 euro ringis või enam, ent kui olete teel Sydneysse ja teete vahepeatuse Tais, ei pruugi Austraalia pilet sellest üldse kallimaks minna.

Ärireisijatel on samuti võimalik vähendada kulutusi lennupiletitele, kui kaaluda võimalust töö ja puhkus kombineerida. Jäädes pärast tööülesannete lõppu nii-öelda tavaturistina veel mõneks päevaks sihtkohta, võib muidu suhteliselt kallis lennupilet muutuda oluliselt odavamaks. Sama võib kehtida ka siis, kui lisada samale piletile veel lende ja külastada kaugemaid paiku.

Soodsaid lennupileteid jahtides tasub olla äärmiselt tähelepanelik. Odavate piletitega kaasnevad enamasti kitsendused eelkõige pileti väljaostmise, reisil viibitava aja, kuupäevade muutmise ning piletite tühistamise osas. Juba reisi planeerides peaks piirangutega arvestama, lisakindluse annab aga reisitõrke kindlustus, mis aitab maandada riske.

Erinevate lennufirmade hindu võrreldes tasub valvas olla ka lisakulude suhtes. Osa lennufirmasid teenib suurima tulu lisateenuste nagu pagasiveo, lennule registreerimise, toitlustamise ja meelelahutuse müügist. Seetõttu tasub põhjalikult kaaluda, kas eelistada veidi kallimat, ent kõiki lisateenuseid hõlmavat, või esmapilgul odavat, potentsiaalsete lisakulutustega piletit.

Sagedased reisijad, kes kasutavad erinevate lennufirmade boonuskaarte, ei tohiks lasta end pimestada pakkumistest, mis koguksid neile kaardile rohkem punkte (miile), sest tihtipeale on niinimetatud preemiapiletid tavapiletist tunduvalt kallimad.

Teadlik reisija peaks aga silmas pidama, et lennu valikul ei tohiks hind olla ainus ja absoluutne kriteerium. Firmati võivad lennumugavus ja teenindus nii lennukis kui ka sellest väljaspool oluliselt erineda. Mõnikord võib kallima piletiga kaasneda hoopis parem hinna ja kvaliteedi suhe kui odavaga.

Lihtsaim viis odavaid pileteid leida on kasutada lennupiletite müügile spetsialiseerunud internetipoode. Portaalide kaudu ise piletit broneerides kaob reisikonsultandile makstav teenustasu, mida muidu peab lisakulutusena väljakäima. Eestis tegutsevatest lennupiletiportaalidest on tuntumad SKY24.EE ja Bookinghouse.ee
 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles