
Kui maailmas - sealhulgas Eestis - kokku 15 miljonit koopiat müünud bestseller «Väga efektiivse inimese seitse harjumust» toonitas, et inimene peab oma elu muutmiseks muutma suhtumist, siis sama kehtib ka isikliku finantsseisu kohta.
Kui maailmas - sealhulgas Eestis - kokku 15 miljonit koopiat müünud bestseller «Väga efektiivse inimese seitse harjumust» toonitas, et inimene peab oma elu muutmiseks muutma suhtumist, siis sama kehtib ka isikliku finantsseisu kohta.
Rahaasjadele spetsialiseerunud blogi Moneyning toob välja, kuidas tõlgendada raamatus toodud seitset harjumust kokkuhoiu seisukohast.
1. harjumus: ole proaktiivne
Ilma otsusteta midagi muuta, ei muutu miski.
2. harjumus: sea enne alustamist eesmärk
Inimesed, kes saavutavad oma eesmärke, suudavad lõpptulemust silme ees hoida isegi siis, kui tulemuse poole liikumise juures ilmneb takistusi. Omamata kindlat pilti soovitud lõpptulemusest, muutub tõenöoliseks, et tulemuse määravad juhuslikud välised mõjud.
3. harjumus: sea asjad tähtsuse järjekorda
Teades miks sa midagi teed, aitab sellele pühenduda. Kui mõistad, et miski on sulle oluline, pakub see tulemuste saavutamiseks kõvasti motivatsiooni.
4. harjumus: mõtle võidan-võidad
Juba lapsepõlvest on meil pahatihti komme hinnata ennast läbi võrdlemise teistega. Sageli usume, et kui keegi teine võidab, siis meie kaotame, et pirukas, mida me jagame jab järjest väiksemaks, kui keegi sealt juba tüki võtab. Niiviisi mõeldes võib alati tekkida tunne, et millestki jäädakse ebaõiglasel viisil ilma.
Lähenedes asjale võidad-võidan vaatenurgast selgub, et paljudes asjadest saavad kasu mõlemad osapooled ja pirukas läheb jagades järjest paremaks.
5. harjumus: suhtle
Suhtlemine on sageli soov olla kuulda võetud ning paljud inimsed kuulavad teisi sooviga formuleerida enese vastus, kui et mõista, mida teine ütelda tahtis. Efektiivne suhtlemine tähendab teisest osapoolest aru saamist, sest kuulates sooviga oma vastus maksma panna, teist osapoolt lihtsalt ignoreeritakse.
6. harjumus: leia sünergiat
Koos- ja meeskonnatöö on põhilised võimalused õppida uusi asju ja avastada säästliku käitumise võimalusi.
7. harjumus: terita saagi
Sa ise oled enese suurim vara saavutamaks sellist elu, nagu ise soovid - seega tuleb iseenese eest hästi hoolt kanda. Võttes enese jaoks aega ja täiendades aeg-ajalt oma energiavarusid, on võimalik oma häid harjumusi edasi arendada ja soovitud teel püsida.
Kokkuhoidlik olemine ilma puhkuseta võib viia läbipõlemiseni, seega tuleks sammude rakendamisele lähendeda mitte kui oma lemmikutest asjadest loobumisele, vaid pikaaegsele tasakaalustatud eluviisile.