Kuningas on alasti. Standard & Poor’si, väidetavalt võimsaima reitinguagentuuri hinnangul ei pea prantslaste plaan Kreekat pankrotist päästa vett.
S&P paljastas eurotsooni soovmõtlemise
Nagu S&P eile selgitas, tuleb asju nimetada õigete nimedega.
Tõsi, Prantsuse pangad leiutasid oma sõnutsi täiesti vabatahtliku (ja ülikeeruka) plaani, kuidas võlakirjade maksetähtaegu pikendada võiks.
S&P arvates võiks sama hästi väita, et surmamõistetud kurjategija astub tapalavale vabatahtlikult.
Kui võlausaldajad peavad leppima kaotustega, on tegemist pankrotiga. Ükskõik, kas üksikasjade üle siis arutatakse või mitte.
Reitinguagentuuri 7-leheküljeline avaldus ei jäta kahtluse varjugi: Prantsuse plaan tähendaks valikulist pankrotti. Ja tooks kaasa ka vastava reitingu.
Mõni poliitik võib väita, et agentuur üritab kompenseerida oma finantskriisi-eelset hambutust. Aga see pole antud juhul oluline.
S&P standardid pankrottide defineerimiseks on pärit aastast 2009, mil kriteeriumid üle vaadati ja sellest ka avalikkust teavitati. Seetõttu ei peaks hoiatus, et prantslaste ettepanek võrdub SD-reitinguga, kedagi üllatama.
Küll aga on Kreeka võlakriisi ilmestanud eurotsooni üleüldine soovmõtlemine, millesse on laskunud nii valitsused, laenuandjad, Euroopa Keskpank ja isegi statistikaamet Eurostat – juba sellest ajast peale, kui Kreeka andis sisse avalduse ühisraha perre astumiseks.
Eurotsooni poliitikud ja Euroopa Keskpank peaksid S&Pd tõe väljaütlemise eest tänama.
Senine ametlik viivitus- ja segadustaktika on küll aega juurde võitnud, kuid ähvardab nüüd eurot kaootilise kokkuvarisemisega.
On aeg otsustavaks lähenemiseks.
Copyright The Financial Times Limited 2011.