R, 7.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Riigikohus mõistis Liviko kartelli asjas õigeks

Kohtunikud ei kuulanud kaitse väiteid!
Andrus Karnau
Riigikohus mõistis Liviko kartelli asjas õigeks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Janek Kalvi (paremal) ja Aleksander Skoblov mullu kevadel Harju maakohtus.
Janek Kalvi (paremal) ja Aleksander Skoblov mullu kevadel Harju maakohtus. Foto: Peeter Langovits.

Riigikohus avalikustas äsja lahendi, mis mõistab õigeks nii Liviko kui ka selle juhi Janek Kalvi, keda prokuratuur süüdistas viinakartelli sõlmimises.

Riigikohus otsustas tühistada Harju maakohtu mullu mais ja Tallinna ringkonnakohtu mullu novembris tehtud süüdimõistvad otsused.

«Kohtud on oma otsustuse Janek Kalvi ja AS Liviko süü tuvastatuse kohta rajanud oletustele, mitte seda kinnitavatele tõenditele. Kohtuotsustes puuduvad põhjendused, miks tuleb süüdistuse versiooni kuriteosündmusest pidada eluliselt usutavamaks kui kaitseväiteid,» kirjutavad riigikohtu kohtunikud Priit Pikamäe, Jüri Ilvest, Lea Kivi, Hannes Kiris, Ott Järvesaar ja Ivo Pilving otsuses.

Viinakartelli asi oli nii keerukas, et riigikohus vajas otsuse tegemiseks lisaaega.

Prokuratuur süüdistas Liviko juhti Janek Kalvit ja tema juhitud ettevõtet selles, et too sõlmis viinakartelli. Süüdistuse järgi ei tohtinud keelatud kokkuleppe järgi pooleliitrist hundijalaveepudelit müüa odavamalt kui 59 krooni ja 90 senti. Selline hinnatase oli päevakorral 2008. aasta alguses.

Süüdistuse järgi käskis Kalvi viinatööstur Aleksander Skoblovil edasi öelda Offex grupi omanikule Igor Zavizionile, et viinapudel ei tohi olla odavam nimetatud hinnast.

Prokuratuur avastas selle sõnumi, kui uuris Zavizioni suurt maksupettust. Nimelt müüs Offex (praeguse nimega Forgola) võltsitud maksumärkidega viina odavamalt, kui see oleks kõiki riigimakse tasudes olnud võimalik.

Zavizioni maksupettuse kriminaalasi on saadetud kohtusse. Kalvi väitiski end kaitstes, et püüdis konkurenti korrale kutsuda, et see ei tegeleks maksupettusega. Kuid prokuratuur ei kuulanud Kalvi väiteid, leides, et kui lindile on jäänud sõnad, et hind ei tohi olla odavam kui 59,9 krooni, siis on tegu kartellileppe sõlmimisega.

«Selles kriminaalasjas ei ole kohtud kriminaalkolleegiumi täiskogu arvates vaaginud igakülgselt jälitustoimingu protokollide pinnalt tekkinud kahtlusi ja seetõttu pole ka veenvalt põhjendatud Janek Kalvi ja AS Liviko süüditunnistamist keelatud hinnakokkuleppe sõlmimises,» seisab riigikohtu otsuses.

Riigikohus leidis, et Kalvi rollist on juttu vaid Zavizioni ja Skoblovi vestluses. Kalvi oli kogu aeg eitanud kokkuleppe sõlmimist, kuid alama astme kohtud jätsid selle tähelepanuta.

Märksõnad
Tagasi üles