Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Loomakaitsjad: ärge jätke koeri kuuma autosse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Alo Raun
Copy
Artikli foto
Foto: Elmo Riig / Sakala

Seoses kuumade suveilmade saabumisega kutsub Eesti Loomakaitse Selts (ELS) üles oma lemmikuid mitte unarusse jätma, eriti taunitakse koerte autosse jätmist.

«Palav suveaeg avaldab mõju ka loomadele ning seetõttu tuleks neile osutada enam tähelepanu. Oluline on tagada loomadele piisava koguse värske vee olemasolu ning võimalus varjuda päikese eest,» teatas Evelyn Valtin ELSist.

«Lubamatu on jätta loomi tundideks autosse või mõnda muusse suletud kohta, kus puudub võimalus varjuda kuumuse eest ning tekib kuumarabanduse oht. Päikese mõjul muutub auto mõne hetkega väga kuumaks ja ka paokile jäetud aknast pole abi.»

Tavalisel suvepäeval temperatuuril 21 kraadi võib pargitud autos tõusta temperatuur ligi 49 kraadini ning seda isegi siis, kui auto on pargitud varjulisse kohta.

Isegi sõitvas autos võib tekkida kasvuhooneefekt, temperatuur tõuseb kõrgele ja õhk ei liigu.

«Väliskeskkonna liiga kõrge temperatuuri korral ei suuda loom end ise jahutada ning kehatemperatuur hakkab kiiresti tõusma,» teatas selts.

Kuumal päikesepaistelisel päeval ei ole Valtini sõnul soovitav minna loomaga ka pikemale jalutuskäigule.

«Pikemad jalutuskäigud ja treeningud tuleks kuumal päikesepaistelise päeval sättida varahommikusse ja hilisõhtusse, kui on juba jahedam.»

Kerge kuumarabanduse vastu aitab tema sõnul, kui anda koerale külma vett juua ja kasta teda jaheda veega. «Vajadusel tuleb kindlasti pöörduda veterinaararsti poole.»

Märgates kuumarabanduse tunnustega looma, tuleks Valtini sõnul anda loomale võimalusel esmaabi - toimetada varjulisemasse kohta, anda külma vett, kasta jaheda veega, seejärel jälgida looma seisundit ning võimalusel otsida kontakti loomaomanikuga.

«Märgates kuumal suvepäeval autosse jäetud lemmiklooma, tuleks jätta meelde sõiduki registreerimisnumber, värv, mudel ning otsida sõiduki omanikku lähedal asuvatest kauplustest, poodidest vms kohtadest,» rääkis Valtin.

«Kui tundub, et loomal on halb ning esinevad kuumarabandusele iseloomulikud tunnused, tuleb pöörduda politsei poole või Eesti Loomakaitse Seltsi infotelefonile 52 67 117 ning teavitada abitus olukorras olevast loomast, lisades vajalikud andmed (sõiduki asukoht, registreerimisnumber, värv ning mudel).»

Valtin soovitas ka oodata enne lahkumist ära politsei või omaniku saabumine.
 

Tagasi üles