:format(webp)/nginx/o/2018/07/05/8158634t1hb6e0.jpg)
- Bill Browderi sõnul pigistas Eesti rahapesu uurimisel silma kinni.
- Tema väitel teadis prokuratuur hiljuti avalikuks tulnud infot juba varem.
- Riigiprokuratuuri hinnangul võinuks uurimised ummikusse jõuda.
Eesti pangandust ja eelkõige Danske Banki Eesti filiaali läbinud rahapesuskandaal paisub. Esmalt oli teada, et Eesti kaudu pesti 1,8 miljardit eurot Moldovast tulnud musta raha. Seejärel selgus, et üle 2,1 miljardi euro tuli Aserbaidžaanist. Mais kinnitas keskkriminaalpolitsei rahapesu andmebüroo, et Eesti finantssüsteemi läbis 13 miljardit eurot musta raha.
:format(webp)/nginx/o/2018/07/05/8158631t1h6b91.jpg)
Kõige selle saatel on paljudel küsimus, kelle raha see on? Taani lehe Berlingske andmetel oli sellega seotud Venemaa presidendi onupoeg Igor Putin ja Venemaa julgolekuteenistused. Postimehe andmetel ka mitu idapoolsete riikide relvatööstusettevõtet, teiste seas Rosoboronexport, kes vastutab Venemaa relvaekspordi eest. Sõlmiti ka relvaleping Põhja-Koreaga.
Panama paberite viimane uurimine tõestas, et Danskes pesi raha ka Vladimir Putini lähedane sõber, tšellist Sergei Roldugin, keda peetakse Venemaa presidendi lähikondsete rahakeerutamiste variisikuks.
Selle valguses on Eesti uurimisasutused saanud küll suurel hulgal infot ja alustanud ka uurimisi, ent lõpetanud need tulemusteta. Seetõttu on meie riigiprokuratuuri ja keskkriminaalpolitsei suhtes äärmiselt kriitiline Venemaa lähimineviku üks suuremaid investoreid Bill Browder, kelle palgatud advokaat Sergei Magnitski suri vanglas tekitatud vigastustesse 2009. aastal.
Hävitav hinnang
Browderi sõnul lõpetas Eesti riigiprokuratuur kriminaalmenetlused eelmise aasta suvel tulemuseta. «Kaks päeva tagasi avaldatud uus informatsioon oli neile teada ajal, kui nad selle uurimise sulgesid,» väitis Browder eile Postimehele.
Browder üritas kohtu kaudu vaidlustada uurimise lõpetamise määrust, kuid edutult. «Nad kasutasid tehnilisi nüansse seaduses, et seda asja ei peaks enam edasi uurima,» selgitas Browder, kes taotleb endiselt uue uurimise alustamist.
Browderi sõnul andis ta prokuratuurile edasi ka info, et rahasaajate seas on Roldugin ja perekond Liksutovid. Loksalt pärit Maksim Liksutov ja Jõhvist pärit Tatjana Liksutova on olnud varem ka Eesti rikkaimate edetabelites.
Liksutov oli nimekirjades kuni 2013. aastani, kui ta Eesti kodakondsusest loobus. Sel ajal oli ta juba ka Moskva aselinnapea transpordi alal. Ajakiri Forbes hindas 2011. aastal tema varanduse 500 miljonile dollarile. Teadaolevalt veedab Liksutova suure osa ajast endiselt Eestis.
Eesti uurimisasutused on saanud küll suurel hulgal infot ja alustanud ka uurimisi, ent lõpetanud need tulemusteta.
Kuna Liksutovid ja Roldugin on avalikkusele üsna hästi teada, on Browderi hinnang uurimisasutustele ka hävitav. «Danske Banki Eesti filiaal oli seotud Euroopa kõige suurema rahapesuskandaaliga, aga uurimisasutused ei teinud midagi selle peatamiseks. Nad olid esialgu edukad informatsiooni kogumises, aga kohutavad tegutsemisel,» ütles Browder.
Riigiprokuratuuri avalike suhete juhi Harry Tuule sõnul pidanuks rahapesu süüdistamise esitamiseks olema tõestatud eelkuritegu. «Pikka aega tagasi välisriikides toimunud ja välisriigi kodanike toime pandud võimalike eelkuritegude uurimine, kus juriidilisest isikust kahtlustatav või süüdistatav on lõpetanud tegevuse, on juriidiliselt igas õigusriigis väga keeruline ning võib jõuda tupikusse,» sõnas Tuul.
Ent prokuratuur pole visanud rahapesu uurimisel püssi põõsasse. «Prokuratuur kinnitab, et hoiab rahapesul koostöös politseiga teravalt silma peal ning kuriteo asjaolude ilmnemisel on uurimisasutus ja prokuratuur kohustatud alustama kriminaalmenetlust,» lisas Tuul.
Keskkriminaalpolitsei rahapesu andmebüroo loobus eile Browderi süüdistustele vastamisest.
Venemaa ei tee koostööd
Tõenäoliselt on nad tundlikud Anton Geri ja tema kaaskonnaga seotud juhtumi pärast. Riigiprokuratuuri hinnangul pesi Geri Eesti kaudu 100 miljonit eurot, mis võrreldes Danskest läbi käinud rahaga on väike summa. Toona peeti seda uurimist prokuratuuri kroonijuveeliks.
Aga läks teisiti. 2013. aastal saatis prokuratuur süüdistuse kohtusse. Harju maakohus menetles juhtumit üheksa kuud ja jõudis lõpuks üllatava tulemuseni: kõik mõisteti õigeks. Prokuratuur ei suutnud tõestada, et keerutati kriminaalset päritolu raha, mistõttu eelkuritegu ei leidnud kinnitust.
Toona üritas prokurör Steven-Hristo Evestus veenda kohut, et ta ei saa tõestada raha kriminaalsust, sest Venemaa ei tee koostööd. Ta ei saanud õigust ka ringkonnakohtust ega riigikohtust ning sellega loodi pretsedent.
Mõneti sarnaneb see Danske uurimisega, kus Venemaa uurimisasutused pole näidanud koostöös eestlastega erilist aktiivsust. Kui arvestada, et rahapeskuskeemidega on seotud võimuladvik, ei pea passiivsuse põhjusi ilmselt kaugelt otsima.
Kes on Bill Browder?
Hermitage Capital Management investeerimisfondi üks asutajaid Bill Browder on vangistuses surnud Vene juristi Sergei Magnitski endine tööandja. Ta oli üks suuremaid välismaa investoreid Venemaal kuni 2005. aastani, kui tal keelati riiki siseneda.
Nüüd juhib ta kampaaniat korruptsiooni paljastamiseks ja Venemaa ametnike karistamiseks, keda ta süüdistab Manitski surmas 2009. aastal.
Browder teeb lobitööd, et lääneriikide valitsused võtaks vastu ja laiendaks Magnitski seadust, mille järgi kehtestatakse sanktsioonid Vene ametnikele. Browder rõhutab, et lääneriigid peaksid uurima, mis on saanud pärast Nõukogude Liidu lagunemist Venemaalt välja viidud rahast.
«Kui võtate vahele Vene oligarhid, võtate vahele Putini raha. Siis saate talle teha mati. USA on sellega alustanud,» on Browder öelnud.
Moskva Tveri kohus on Browderile tagaselja mõistnud üheksa-aastase vanglakaristuse pankroti korraldamise ja 3,3 miljardi rubla ulatuses maksudest kõrvale hiilimise eest. Browder peab süüdistusi alusetuks.
Kes on Sergei Roldugin?
Sergei Roldugin on Venemaa presidendi üks paremaid sõpru. Kuulus tšellist on ka riigipea tütre Maria ristiisa.
2016. aastal Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumentide abil suudeti tõestada tema seost vähemalt viie
off shore-firmaga (Sonnette Overseas, International Media Overseas, Sunbarn, Raytar, Sandalwood Continental Ltd). Panama paberite seas olevate dokumentide järgi jooksis viiest firmast aastate jooksul läbi miljardeid.
Nende kaudu oli Rolduginil Venemaal mitmeid ärisid, mille väärtus ulatus kümnetesse miljonitesse eurodesse. Teda esindasid seal Šveitsi juristid, kes töötavad Bank Rossija heaks. Selle 1990. aastate alguses Peterburis loodud pangaga on seostatud ka Vladimir Putini ärihuve. Rolduginile kuulub sellest pangast 3,9 protsenti, mida ta enda ametliku sissetulekuga kuidagi soetada poleks saanud.
PM