T, 21.03.2023

Elektrilevi ostab 2,3 miljoniga uue elektrivõrgu juhtimissüsteemi

PM Majandus
Elektrilevi ostab 2,3 miljoniga uue elektrivõrgu juhtimissüsteemi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elektrilevi.
Elektrilevi. Foto: Elektrilevi OÜ

Elektrilevi sõlmis rahvusvahelise energeetikaettevõttega Schneider Electric 2,3 miljoni eurose lepingu uue elektrivõrgu juhtimissüsteemi ostuks, mis võetakse kasutusele 2020. aasta suveks.

«Elektrilevi võrgus toimub igas tunnis keskmiselt 500-600 sündmust, mille kohta peavad juhtimiskeskusele jõudma täpsed ja operatiivsed andmed – olgu selleks hooldustöö, liinile langenud puu või näiteks võrgu ehitamiseks vajalik elektriühenduse ümbersuunamine,» rääkis Elektrilevi juhtimiskeskuse juht Jüri Klaassen pressiteates.

«Et kõik need sündmused mööduksid klientide jaoks võimalikult muretult ja märkamatult, peab ka võrgu juhtimissüsteem olema tipptasemel,» lisas ta.

Tema sõnul seavad kõrgendatud nõuded võrgu juhtimisele ka hajaenergeetika areng ja võrgus hoogustuv kahesuunaline energialiiklus. Üha nutikamaks muutuva võrguga peab võrdset sammu astuma ka küberturvalisus.

Schneider Electric võrgu juhtimissüsteem on kasutuses 80 riigis üle maailma ja selle abil saavad elektri ligikaudu 100 miljonit inimest. Eesti lähinaabritest kasutab sama süsteemi Soomes võrguettevõte Caruna ja Rootsis Ellevio.

Võrreldes tänase juhtimissüsteemiga, mis on kasutusel alates 2010. aastast, on uuel lahendusel täiustatud jaotusvõrgu seire ja kaugjuhtimine. Samuti on uuel juhtimissüsteemil lisavõimalused, mis toetavad tarkvõrgu kontseptiooni ja reaalajas võrgu juhtimist. Terviklahendus vastab turvanõuetele, mis kehtivad elutähtsa teenuse osutamise infosüsteemidele.

Üleminek uuele SCADA tüüpi juhtimissüsteemile algab sel suvel ja alustab tööd 2020. aasta juunist. Kahe aasta jooksul läbib süsteem mitmeid teste, mis peavad tagama turvalisuse ja toimimise Eesti elektrivõrgu tingimustes. Uue süsteemi kasutamiseks koolitab Elektrilevi võrgudispetšereid spetsiaalse treeningsimulaatori abil.

Märksõnad
Tagasi üles