K, 27.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Brüsselis allkirjastati Baltimaade elektrivõrgu sünkroniseerimislepe

BNS
Facebook
Comments
Elektriliinid.
Elektriliinid. Foto: Pascal Rossignol / Reuters/Scanpix

Kolme Balti riigi ja Poola valitsusjuhid ning Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker allkirjastasid Baltimaade elektrivõrgu Mandri-Euroopa omaga sünkroniseerimise poliitilise leppe, mille kohaselt kaalutakse sünkroniseerimist läbi ühe LitPol Lingi ning merekaabliga.

Neljapäeval Brüsselis Euroopa Ülemkogu eel toimunud allkirjastamistseremoonial osalesid Eesti peaminister Jüri Ratas, Läti peaminister Māris Kučinskis, Leedu president Dalia Grybauskaitė, Poola peaminister Mateusz Morawiecki ning Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Lepingus seati sünkroniseerimise lõpuleviimise tähtajaks 2025. aasta ning see viidakse läbi kasutades olemasolevat Poola-Leedu vahelist LitPol Linki ning merekaablit. Viimane toimub aga vaid tingimusel, et see tagab energiajulgeoleku, varustuskindluse ning selle kulud on mõistlikuse piires - vastav uuring peaks valmima tänavu sügiseks.

«Alates ametiaja algusest on minu juhitav komisjon võtnud endale kohustuse lõimida Balti riikide elektrivõrgud täielikult ülejäänud Euroopaga. See on meie ülesanne ning vajalik nii Balti riikidele kui ka liidule. Oleme teinud tööd konsensuse saavutamiseks ning nüüd sellisele konsensusele ka alla kirjutanud. Käesolevas tegevuskavas seame täieliku sünkroniseerimise tähtajaks 2025. aasta,» ütles Juncker pressiteate vahendusel.

«Kannatlikkuse, pingelise töö ja kompromissi otsimisega suutsime leida euroopaliku lahenduse, mis rajaneb solidaarsusel ja tugevdab meie liitu,» lisas ta.

Esialgu pidanuks poliitiline lepe juba sõlmitama möödunud aasta suvel, kuid toona ei suutnud riigid lahendada oma erimeelsusi. Nimelt pooldas Eesti sünkroniseerimist Põhjamaadega või kasutades lisaks olemasolevale LitPol Linkile ka teist vahelduvvooluühendust Poolaga. Viimasel seisukohal on Eesti ja Läti olnud pikemat aega ning seda väljendati veel ka möödunud kuul. See oli aga vastuvõetamatu Poolale ja Leedule.

Vaidluse lahendamiseks viidi läbi ka mitmeid uuringuid, mis käsitlesid kolme võimalikku varianti: olemasolev Poola-Leedu ühendus, kaks Poola-Leedu ühendust ning olemasolev LitPol Link koos merekaabliga.

Ehkki uuringud näitasid, et parim variant oleks sünkroniseerimine läbi viia kahe vahelduvvooluühendusega, viib nüüd Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustiku (ENTSO-E) läbi uue uuringu, kus käsitletakse sünkroniseerimist olemasoleva LitPol Linki ning uue merealuse alalisvooluühenduse ja lisanduvate investeeringutega sünkroonkompensaatoritesse, elektrisüsteemi stabilisaatoritesse ja muudesse stabiilsusmehhanismidesse.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles