Majanduskasvu aeglustumine on Eesti Panga hinnangul loomulik, sest vabu tootmisressursse, mille arvelt kasvada, on jäänud vähemaks ja investeeringustatistika näitab, et uut tootmisvõimsust tekib juurde tagasihoidlikult.
Investeeringute vähesust on seni aidanud korvata tööhõive suurenemine, mis on saanud võimalikuks tänu viimaste aastate sisserändele, tööealise elanikkonna ajutisele suurenemisele ja aktiivsemale töötamisele. Samas nende tegurite soodne mõju väheneb, leiab keskpank.
Seetõttu prognoosib pank, et Eesti 2017. aasta 4,9-protsendiline, paljude ootusi ületanud majanduskasv asendub tänavu veidi rahulikuma 3,5-protsendilise kasvuga. Järgmisel aastal ennustab asutus 3,6-protsendilist ja 2020. aastal 2,5-protsendilist majanduskasvu.
Suuri investeeringuid ei tehta
Sisemajanduse kogutoodangu kasvu nõrgenemise järgmise põhjusena tõi keskpank välja ettevõtete vähese investeerimise. Nii on näiteks ettevõtete investeeringukulutuste suhe lisandväärtusesse kolmel viimasel aastal jäänud kriisiaegsele tasemele, mis jääb Euroopa Liidu riikide keskmisele alla. Ka välisinvesteeringutele on Eesti jäänud pigem väheatraktiivseks.
Pank näeb varasemast suuremat ohtu ka selles, et majanduskasv aeglustub ootamatute, eeskätt poliitiliste sündmuste tõttu. Näiteks võib see alguse saada kaubandustingimuste halvenemisest ja tagasilöökidest välisturgudel, kus väljavaade on muutunud ebakindlamaks.
USA presidendi Donald Trumpi ja Hiina kaubandustõkete ähvardused on osaliselt juba teoks saanud ja see on suurendanud tõenäosust, et jõujoonte paikapanek jätkub ning võib maailmamajanduse kulgu oluliselt muuta.
Eesti majanduskasvu rahunemise tingimustes aeglustub ka hinnatõus. Tarbijahindade kasv läbis kõrgtaseme 2017. aasta lõpus, kui see oli 4 protsendi lähedal. 2018. aasta alguses aeglustuma hakanud hinnakasv jõuab 2020. aastaks umbes 2 protsendini, mis on ligilähedane ülejäänud euroala hinnakasvule, ehkki sellest pisut kiirem. Kiirema hinnakasvu peamiseks põhjuseks on siinne kiirem kulude, ennekõike tööjõukulude kasv.