Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Trump kehtestas imporditariifid enam kui 1100 Hiina tootele (10)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Xi Jinping ja Donald Trump.
Xi Jinping ja Donald Trump. Foto: Andy Wong / AP

Valge Maja teatas reedel, et kehtestab 25-protsendise imporditariifi 50 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, mida on kokku üle 1100.

Tariifide eesmärgiks on Valge Maja sõnul karistada Hiinat Ühendriikidele kuuluva intellektuaalse vara süstemaatiliste varguste eest. Maksu alla lähevad Hiina lennunduse, robootika, tootmistehnoloogia ja autotööstusega seotud kaubad. Tariifid hakkavad kehtima alates kuuendast juulist.

Trumpi otsus toob tõenäoliselt kaasa ulatusliku kaubandustüli Hiinaga, kes lubas neljapäeval vastata võimalikele tariifidele kiiresti ja agressiivselt. Hiina on maailma suuruselt teine majandus. Trump seisab nüüd aga silmitsi kaubandussõjaga tervel hulgal rinnetel, sest tema juhitud USA on sisuliselt juba kaubandussõjas Euroopa Liidu, Mehhiko ja Kanadaga.

Hiina on lubanud varem kehtestada tariifid USA põllusaadustele, eriti sojaubadele, aga ka auto- ja lennutööstuse toodangule.

Trump on ähvardanud Hiinat imporditariifidega juba mitu kuud. President tegi esimest korda oma ähvardused teatavaks märtsis, mille peale Hiina lubas tugevaid vastumeetmeid. Raevunud Trump lubas vastata 100 miljardi dollarini ulatuvate tariifidega.

USA rahandusminister Steven Mnuchini eestvedamisel otsustasid mõlemad pooled lõpetada maikuus ähvarduste tegemise ja leppisid hoopis kokku majandussidemete üles soojendamises ja isegi tugevdamises. Kaubandussõda pandi «pausi peale».

Möödus vaid vaevalt kümme päeva, kui Trump teatas ühtäkki, et tariifid siiski tulevad ning lisaks piiratakse hiinlaste investeerimisvõimalusi USA tehnoloogiasektorisse.

Samas nõustus Trumpi administratsioon eemaldama möödunud nädalal sanktsioonid Hiina telekomihiiglaselt ZTE, kes oli sattunud tegevuskeelu tõttu USA turul pankroti äärele. Otsus päästa ZTE sai Ühendriikides suure pahameeletormi osaliseks, sest julgeoleku agentuurid peavad Hiina ettevõtet ohuks USA rahvuslikule julgeolekule.

Euroopa Liit ja Kanada on lubanud kehtestada USA kaupadele tariifid alates juulist ning Mehhiko on enda omad juba sisse seadnud.

Tagasi üles