K, 27.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kohtu vastus Tartu linna kaebusele: tselluloositehase planeeringu algatamine linna õigusi ei riku

Siiri Liiva
, reporter
Facebook
Comments 26
19. mail toimus Emajõe äärde kavandatava tselluloositehase vastane pikett «Emajõe kett». 
19. mail toimus Emajõe äärde kavandatava tselluloositehase vastane pikett «Emajõe kett». Foto: Artur Laugamets / Tartu Postimees

Tallinna halduskohus tagastas täna linna kaebuse läbivaatamatult, kuna kohtu hinnangul puudub Tartu linnal kaebeõigus ning kaebus on ennatlik.

Tartu linn vaidlustas Vabariigi Valitsuse 12.05.2017 korralduse, millega otsustati algatada Viljandi ja Tartu maakonnas riigi eriplaneering puidurafineerimistehase ja selle toimimiseks vajaliku taristu kavandamiseks ning eriplaneeringu keskkonnamõju strateegiliseks hindamiseks. 

Tartu linn leidis, et tehase asukoha planeerimiseks on valitud vale planeeringu liik ning sisuline tehase asukoha eelvalik tehti juba enne riigi eriplaneeringu algatamist. Linn leidis, et õigusliku aluseta riigi eriplaneeringu läbiviimine sekkub õigustamatult Tartu linna enesekorraldusõigusesse ja tehase rajamisega kaasneb ilmselgelt oluline negatiivne keskkonnamõju, mis avaldub Tartu linnas.

Vabariigi Valitsus tõi oma seisukohtades välja, et riigi eriplaneeringu algatamine ning koostamine ei riku mingil moel linna õigusi, huve ega keskkonda, kuna selle alusel puidurafineerimistehase rajamist, tingimusi ega asukohta veel ei otsustata.

Kohus leidis, et planeeringu algatamine kaebaja õigusi ei riku. Eriplaneeringu algatamisega ei kaasne tingimata eriplaneeringu kehtestamist ja tehase ehitamist. Tartu linnal on võimalik tulevikus vaidlustada eriplaneeringu kehtestamise otsus, kui planeerimisega nii kaugele jõutakse. Tartu linnal puudub õigus nõuda avalikest huvidest lähtuvalt algatatud eriplaneeringu lõpetamist.

Kohus selgitas, et käesoleval hetkel ei ole võimalik väita, et riigi eriplaneeringu algatamine viiks vältimatult Tartu linna õiguste rikkumiseni. «Seadusest tuleneva kaebeõiguse piirangu eesmärk on vältida olukorda, kus hinnang menetluse lõpptulemusele antakse ebapiisava teabe pinnalt,» leidis Tallinna halduskohus.

Kaebuse tagastamine ei võta õigust pöörduda uuesti kohtusse kuna selle tagastamisel loetakse, et kaebus ei ole kohtu menetluses olnud.

Varasemalt on keskkonnaorganisatsioonidena sama korraldust vaidlustanud ka MTÜ Eesti Metsa Abiks ja MTÜ Emajõe Kaitseselts. Mõlemad kaebused on samuti tänaseks tagastatud läbivaatamatult ning üks neist on ka jõustunud. 

Tänase määruse võib vaidlustada Tallinna ringkonnakohtus 15 päeva jooksul.

Facebook
Comments 26

Märksõnad

Tagasi üles