Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Siilats ostis Haapsalus sadama variisiku abil

  • Siilats loodab sadamale uue elu sisse puhuda.
  • Sadama müüjat üllatas variisiku kasutamine.
Haapsalus seni konkureerinud Veskiviigi sadama ja Grand Holm Marina vahelistest suhetest räägib ka nende vahel kõrgunud korralik traataed. FOTO: Arvo Tarmula/Lääne Elu

Üle kümne aasta ärimees Viktor Siilatsiga Haapsalu jahisadamas vägikaigast vedanud Aivar Reivikul vajus suu üllatusest lahti, kuuldes, et müüs esmaspäeval oma vara ammusele vingamehele.

«Minule tuleb küll üllatusena, et Veskiviigi sadama omanikuks sai Siilats. Meie rääkisime tehinguks läbi Tiit Suuderiga ja küsisime, kas tal pole kavas sadamat hiljem kellelegi edasi müüa,» ütles Reivik. «Suuder kinnitas, et edasimüümise kavatsust pole.»

Siilats avaldas teisipäeval, et temaga seotud Sadamate Investeeringute OÜ tõusis Veskiviigi jahisadama uueks omanikuks ning ta ühendab vastse omandi kõrval asuva jahisadamaga Grand Holm Marina. Veskiviigi senine omanik Haapsalu Vana Jahtklubi pani sadama mullu müüki ühe miljoni euroga, kuid tänavu kevadeks oli hinda kärpinud ligi 800 000 euro suuruse summani.

Sadamate Investeeringud kuulub äriregistri andmetel advokaat Keijo Lindbergile, kes on selle ettevõtte ainuke juhatuse liige. Asjaolu, et advokaat esindab sadamatehingus kellegi teise huve, oli Reiviku sõnul teada, kuid Suuderi variisiku roll tuli mehele üllatusena.

Nüüd kavatseb Siilats Haapsalu jahisadama elu uue hooga käima tõmmata, sest tänu valduste laienemisele saab hakata pakkuma nii majutusteenust konverentsidele kui ka üle talve hoiustamist jahtlaevadele.

2

Suuderile kuulub paariprotsendiline osalus Kakumäe jahisadamas, mille taga seisavad näiteks Rocca al Mare kooli asutaja Hannes Tamjärv ja Helmese omanik Jaan Pillesaar. Mõni aasta tagasi palkas Kakumäe jahisadam Suuderi n-ö visionääriks, kuid praeguseks on see töösuhe lõppenud.

Suuder keeldus Postimehele tehingu kohta selgitusi jagamast, väites, et kogu tõde avaldatakse õhtusel kahe jahisadama pidulikul ühendamisel, kui Haapsalu linnapea Urmas Sukles avab sadamaid eraldanud tara. «Suhelge selle advokaadiga,» lausus Suuder, kiirustades telefonikõnet lõpetama.

Siilats ei soovinud sadamatehinguks valitud ebatavalist lahendust üksikasjalikult selgitada, kuid kommenteeris meelsasti oma tagamõtet. «Tundub arusaadav, et kui meie suhted varem mitte kuidagi ei sujunud, siis pole mõtet seda uuesti alustada,» lausus Siilats.

Haapsalu jahisadamast kõlanud uudised rääkisid alates 2007. aastast peamiselt naabrite tülitsemisest, sest Siilatsile kuuluv Grand Holm Marina ning Aivar Reiviku kontrollitav Haapsalu Vana Jahtklubi ei suutnud kokku leppida akvatooriumi ühises kasutamises.

Siilatsi väitel otsis ta naabersadamaga igati koostööd, kuid tema arvates lükkas Reivik oma IRLi taustaga poliitilistele sidemetele tuginedes kõik lähenemiskatsed tagasi.

Seejärel arenesid suhted nii tormiliselt, et Äripäevas kirjeldati, kuidas Siilats sulges hooldus- ja ehitustööde põhjendusega Haapsalu Tagalahe ainukese laevatatava veetee ujuvkaiga, takistades meresõidukite ligipääsu Haapsalu jahtklubi kai juurde.

«Kuna Haapsalu jahtklubi tegevuse tõttu on meie ametlik sadam kaotanud sobivaid sildumiskohti, siis oleme sunnitud neid juurde tekitama,» selgitas Siilats toona. Samuti kirjeldati, kuidas Siilatsi töötajad sõitsid sadamasse saabuvatele jahtidele kummipaadiga vastu, et juhatada laevnikke just enda kai äärde, vältides konkurendi pakutavat teenust.

2014. aastal ilmutas nõrkemise märke siiski ka Siilats, kui pani oma sadama miljoni euroga müüki. «Unistada ju ikka võib,» kommenteeris Reivik toona oma vingamehe müügipakkumist Lääne Elule.

Indrek Viiret,
Haapsalu jahtklubi juhatuse liige:

Veskiviigi sadama tehing tuli meie klubile täieliku üllatusena nagu ka asjaolu, et ostjaks osutus Viktor Siilats. See, et mõlemad sadamad on olnud vaheldumisi müügis, polnud mingi saladus, ka meie asukohaks olevas Veskiviigu sadamas rippus müügikuulutus juba aastapäevad üleval.
Eks siin on seda sõnasõda peetud peamiselt merel käimise ajaloo erineva tõlgendamise pärast, sest kohalike nägemus on Siilatsi omast erinenud. Suurim ebameeldivus jääb aastate taha, kui Siilats sulges meie sadamast väljapääsu.
Kuid see on nii ammune lugu, et vaevalt kellelegi enam emotsioone tekitab.
Sadamaomanike omavaheline tüli jahtklubi tegevust palju ei mõjuta, sest meie oleme mittetulunduslik seltsing, sadamas vaid rentnikud. Siilatsi sadam on Tallinna jahtklubile küll lipusadmaks, kuid migisugust klubilist tegevust seal ei toimu.
Näen klubi tulevikku koostöös uue sadamaomanikuga positiivses valguses. Eks me peame oma ruumide renditingimused uuesti läbi rääkima, kuid loodan, et saame mõistlikes tingimustes kokku leppida.

Nüüd kavatseb Siilats Haapsalu jahisadama elu uue hooga käima tõmmata, sest tänu valduste laienemisele saab hakata pakkuma nii majutusteenust konverentsidele kui ka üle talve hoiustamist jahtlaevadele.

Enne konkurendi ostmist kaalus Siilats majutusasutuse rajamist angaari, mille nüüd saab kasutusele võtta jahtlaevade varjualusena. «Haapsalu asub parimas kohas nii Pärnu, Tallinna kui ka Soome jahiomanikele, sest naabruse saarestik pakub ideaalsele lähedast keskkonda ohutuks purjetamiseks,» rääkis ärimees.

Teisipäeval levitatud pressiteates lasi Siilats rõhutada, et sadamatüli lõpp ja nüüd algav koostöö peaks olema väärikaks kingituseks Haapsalu purjetamise 130. aastapäevaks.

Ettevõtja viitas mõlemas sadamas tegutseva jahtklubi panusele: Veskiviigi jahisadam on kodusadamaks Haapsalu jahtklubile ja Grand Holm Marina on lipusadamaks Tallinna jahtklubile.

Viktor Siilats on nii Tallinna jahtklubi kui ka Monaco jahtklubi liige.

Kronoloogia

Viktor Siilatsi võidukäik Haapsalus

2003 – Siilats ostab Haapsalu jahisadama naaberkrundi.


2004 – Haapsalu linnavalitsus keeldub Siilatsi sadamat tunnustamast.


2007 – Siilats sulgeb ujuvkaiga ligipääsu Haapsalu jahisadamasse.


2014 – Konkureerivad Siilats ja Reivik üritavad üksteise võidu saada EASi toetust oma sadamale.


2017 – Veskiviigi sadam pannakse müüki.


2018 – Siilats ostab variisiku kaudu Veskiviigi sadama.


Allikas: Postimees

Tagasi üles
Back