«Vastasel juhul Eesti Energia turgu valitsev seisund tugevneb veelgi ning näeme ka edaspidi olukorda, kus jaotusvõrku ei investeerita piisavalt, samas aga tehakse tehinguid, kus võetud riske maandatakse jaotusvõrgu varadega,» selgitas ta siis.
Vastuses Postimehe küsimusele, kuidas kommenteerib Kallas oma erakonnakaaslaste hääletustulemusi elektrituruseaduse osas, kus erinevad osapooled on samuti öelnud, et see vaid tugevdab riikliku energiafirma positsiooni, võttis Reformierakonna esimees võrdlemisi diplomaatilise seisukoha.
Reformi saadikutel anti hääletamine vabaks
«Elektrituruseadust on ettevalmistatud pikalt ja kogu sektorile on oluline selle turu korrastamine, eelkõige selgus taastuvenergiatoetuste osas,» märkis Kallas. Samuti on tema sõnul pikalt oodatud statistikakaubanduse instrumenti, mis on antud eelnõus sees.
«Kuivõrd energeetikainvesteeringud on pikaajalised, siis on eriti oluline, et selles vallas valitseks korrastatus, mis tingimustega arvestada saab,» põhjendas ta. Ühtlasi lisas Kallas, et hea ja selge majanduskeskkond on alati olnud Reformierakonna eesmärk. Küsimusele, kas peagi on oodata valitsuse vahetust – ja koalitsiooni moodustavad RE, KE ning IRL –, Kallas ei vastanud.
Postimehele teadaolevalt anti Reformierakonna saadikutele elektrituruseaduse teise lugemise üle otsustamine vabaks. See selgitab ka ühte erapooletuks jäänud reformierakondlast ning viit, kes jätsid üldse hääletamata.
Suure reformierakondlaste toetuse sai eelnõu arvatavasti seetõttu, et selle eestkõneleja oli majanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL), kes on mitmes eelnevas valitsuses koos reformierakondlastega olnud. Erinevalt ülejäänud kahe valitsuserakonna saadikutest, hääletasid IRLi enda liikmed in corpore seaduseelnõu poolt.
Huvitav on ära märkida ka, et võrdlemisi suur hulk kohalolnud saadikutest otsustas selles küsimuses üldse mitte hääletada. 22 saadiku seas, kes valis selle tee, oli valitsuserakondadest nii Keskerakonna kui Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liikmeid. Lisaks oli hääletamata jätnute seas ka kõigi opositsioonijõudude esindajaid.
Elektituruseadus ei ole esimene oluline küsimus, kus valitsuserakonnad on viimasel ajal erinevasse leeri jagunenud. Mäletatavasti saadi riigikogus napilt hääled kokku kirikuraha jagamise eelnõu esimesel lugemisel, eriarvamusi tekkis tasuta ühistranspordi küsimuses.
Värskeim eriarvamus on seotud Tartusse plaanitava tselluloositehase eriplaneeringuga: kaks valitsuspartnerit (IRL ja SDE) leiavad, et Tartusse plaanitava tselluloositehase eriplaneering tuleks ümber vaadata.