N, 7.12.2023

Uus andmekaitsemäärus sunnib ka elektritarbijaid oma mõõteandmete jagamiseks volitusi kirjutama

Siiri Liiva
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaugloetav arvesti.
Kaugloetav arvesti. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Täna üle Euroopa kehtima hakkavate ühtsete isikuandmete kaitse reeglite tõttu peavad energiatarbijad elektrimüüja vahetamiseks hakkama oma energiaandmete vaatamiseks andma energiamüüjatele volitusi Eleringi kliendiportaalis e-elering.

Seoses 25. maist kohaldatava EL isikuandmete kaitse üldmäärusega viib Elering sisse muudatuse, mis puudutab füüsilisest isikust tarbija mõõteandmete jagamist avatud tarnijale ehk energiamüüjale, kellega tarbijal ei ole lepingut.

Nii elektrituruseaduse kui ka gaasituru toimimise eeskirja kohaselt peab tarbija andma müüjale nõusoleku, et viimane saaks näha tarbija varasemaid tarbimisandmeid. Uued isikuandmete kaitse reeglid kehtestavad andmevahetusplatvormi haldajale ehk Eleringile nõusolekute puhul kohustuse tõendada, et tarbija on andnud nõusoleku oma andmete jagamiseks energiamüüjale.

Selle nõude täitmiseks tuleb vastav nõusolek ehk volitus tarbija andmetele ligipääsuks anda kliendiportaalis e-elering. Senise praktika kohaselt korraldasid energiamüüjad nõusolekute saamist ja haldamist ise.

Ligipääsuõiguseks volituste andmine e-eleringis tagab isikuandmete kaitse reeglite täitmise. Ühtlasi muudab see volituste andmise läbipaistvaks ja lihtsaks, kuna erinevatele müüjatele saab volituse anda ehk oma tarbimisandmed nähtavaks teha ühes keskkonnas.

E-eleringi saab iga elektritarbija sisse logida ID-kaardi, Smart-ID, Mobiil-ID või pangalingi kaudu aadressilt. Volituse andmiseks tuleb kliendil teha vaid mõned klikid. Siit leiab juhendi volituste andmiseks kliendiportaalis e-elering.

Küsimuste korral e-eleringi kohta saab pöörduda ettevõtte poole ka nii emailitsi kui telefonitsi (info@elering.ee, tel 71 51 222).

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles