Tasakaaluliikur on viimastel aasatel suurt populaarsust kogunud liikumisvahend ning kevadsuvisel perioodil aktiveerub nende ostmine ja kasutamine.
Tasakaaluliikurit ostes veendu, et see vastab nõuetele
Tehnilise Järelevalve Amet (TJA) juhib tähelepanu, et tasakaaluliikurit ostes tuleb veenduda selle vastavuses nõuetele ning kasutada nii, nagu kasutusjuhend ette näeb. TJA kontrollid näitavad, et kauplustes ja e-poodides pakutavad tasakaaluliikurid ei vasta sageli kõigile nõuetele, mistõttu ei pruugi need olla töökorras ja ohutud.
Enne tasakaaluliikuri ostmist tutvu dokumentidega ja veendu, et:
- tasakaaluliikuriga on kaasas vastavusdeklaratsioon
- tasakaaluliikuri peal on tootja andmed, mudelitähis ja CE-märgis
- tasakaaluliikuri peal on olulised hoiatused (nt «kasuta kaitsekiivrit», «sõiduk on kasutamiseks alates kehakaalust 20 kg»)
- tasakaaluliikuril on ühes Euroopa Liidu liikmesriigi keeles koostatud kasutusjuhend ja Eestis turustamise korral selle juhendi täistõlge eesti keelde
Tasakaaluliikuri võib Euroopa Liidus turule lasta ja müüa üksnes juhul, kui tal on kaasas vastavusdeklaratsioon (EC Declaration of Conformity). Sertifikaatide (Certificate, Attestation of Conformity jms) esitamine ei asenda vastavusdeklaratsiooni. Samuti ei ole vastavusdeklaratsioonidega samaväärsed kõikvõimalikud toote katsetamise protokollid (inglise keeles test report).
Nõuetele mittevastavaid tasakaaluliikureid ei lubata Eesti ega Euroopa Liidu turule, neid ei tohi importida, müüa ega kasutada. Internetipoe kaudu väljastpoolt Euroopa Liitu ostetud ning tollis kinnipeetud nõuetele mittevastava seadme ostja võib halvemal juhul kaotada kogu tehingusse pandud raha. CE-märgise ja vastavusdeklaratsioonita tasakaaluliikurite pakkujad riskivad müügikeelu, klientidelt tagasiostmise nõude ja muude ebameeldivate sanktsioonidega.
Tasakaaluliikurite kasutamisel on peamine probleem olnud nende süttimine laadimise käigus. Põhjuseks võib olla nõuetele mittevastav laadija, mistõttu soovitame õnnetuste vältimiseks mitte jätta seadet kodust lahkudes või ööseks järelevalveta laadima. Teine levinum probleem on kukkumised. Sõitja püsti hoidmiseks vajalik tasakaalustamise süsteem toimib elektrienergiaga. Kui aku sõitmise tagajärjel tühjeneb, lõpetab tasakaalustamise süsteem töötamise ja sõitja võib kukkuda. Selle vältimiseks tuleb järgida seadmel olevaid aku tühjenemisest märku andvaid hoiatusmärguandeid.
Tasakaaluliikuri ohutuks kasutamiseks:
- kanna kiivrit, põlve- ja küünarnukikaitseid;
- väldi järske manöövreid;
- järgi liikluseeskirju;
- lõpeta kohe tasakaaluliikuri kasutamine, kui aku laetus on alla 10 protsendi.