K, 29.11.2023

Kellele ja kui palju peaks jätma jootraha?

PM Majandus
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tipi jätmine on tihti segadusttekitav.
Tipi jätmine on tihti segadusttekitav. Foto: Anna Maloverjan / PantherMedia / Anna Maloverjan

Pärast mõnusat õhtusööki on üsna ebameeldiv seltskonnaga üheskoos lauda toodud arve kohal arutada, palju ometigi oleks viisakas tippi jätta, kirjutab BusinessInsider.

Küsimus, kui palju ja kellele peaks jätma jootraha, tõuseb tegelikult paljudes olukordades. Kui palju ma jätan taksojuhile? Kas ja kui palju juuksurile?

BusinessInsider koostas USA tavade järgi terve rea soovitusi,  kui palju võiks erinevatele töötajatele jootraha jätta, et neid piinlikke segadusehetki vähendada.

USAs jäetakse restoranis tippi üldiselt ca 18 protsenti arvest. Baarimeestele aga kas üks dollar joogi kohta või 15 protsenti arvest. Samas, kui ostad toidu kaasa, siis maksad tippi ainult juhul, kui ports on kas eriti suur või üritatakse sulle muul moel muljet avaldada.

Lapsehoidjad saavad keskmiselt 10 protsenti jootraha teenuse maksumusest. Seda küll juhul, kui ei lisandu muid teenuseid, nagu söögi tegemine või koristamine.

Hotelli toapoistele, kes sinu kotid tuppa viivad, antakse üks kuni kaks dollarit koti eest, minimaalselt viis dollarit. Bussijuhid saavad tippi ainult siis, kui tegelevad ka sinu pagasiga ja sel juhul üks kuni kaks dollarit.

Autopesijad saavad jootraha olenevalt pesu põhjalikkusest, aga täispesu puhul 15 protsenti arvest.

Kui oled tellinud endale autojuhiteenuse, siis temal maksad lisaraha 10 protsenti.

Hotelli retseptsioonis on standardtip viis dollarit juhul, kui oled saanud mingi lisateenuse. Kui tegu on erilise teenusega, on sobilik jätta ka kuni 20 dollarit. Hotelli toateenijale jäta kaks dollarit öö eest. Kui tellid midagi tuppa, näiteks süüa või šampanjat, anna lisaks arvele viis dollarit.

Kui oled puhkuse ajaks rentinud endale korteri, siis kortermaja uksehoidjale on sobilikum viia näiteks šokolaadikarp või pudel veini.

Keemilises puhastuses jäta jootraha kolm kuni viis dollarit. Lillede saatmisel arvesta lisarahaga kolm kuni viis dollarit.

Toidukullerit rõõmusta kas kümne protsendiga arvest või minimaalselt kahe dollariga. Juuksurile jäta 10-15 protsenti arvest. Maniküürijatele-pediküürijatele anna 15 protsenti jootraha ja massööridele 10-15 protsenti.

Pakikullerid on rõõmsad viie dollari üle. Taksojuhid on harjunud saama 15-20 protsenti arvest lisaks.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles