E, 5.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Swedbank: ettevõtjaid on üha rohkem, töötajaid aga üha vähem

PM Majandus
Facebook Twitter
Comments
Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist.
Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist. Foto: Erakogu

Swedbanki vanemökonomist Liis Elmiku sõnul kerkis selle aasta esimeses kvartalis hõivatute arv kõrgest võrdlusbaasist hoolimata.

Elmiku sõnul suurenes ettevõtjate arv, samas palgatöötajate hulk kahanes. Hõivatuid lisandus esialgsetel andmetel sektorisse, kuhu kuuluvad tööstus- ja ehitusettevõtted, eelkõige Lõuna- ja Kirde-Eestis.

Veel rakendamata tööjõudu on tööturul järjest vähem

Tööturul mitteaktiivsete arv (need on inimesed, kes ei tööta ega otsi aktiivselt tööd) langes oluliselt. Mitteaktiivsete hulgas vähenes kõige rohkem õppurite ja pensionäride arv. Mitteaktiivsuse vähenemist soodustab töökäte puudus. Tööjõupuudus oli aprillis äritegevust takistav peamine tegur 22 protsenti tööstusettevõtete, 27 protsenti teenindusettevõtete ja 40 protsenti ehitusettevõtete hulgas.

Positiivne uudis nii Eesti tööturu kui majanduse jaoks on tööealise elanikkonna kahanemise peatumine. Viimase 17 aasta jooksul alanes tööealiste, 15–74-aastaste, arv ligi 100 000 inimese võrra. Kas sellel aastal on tegemist ühekordse muutusega või pikemaajalise trendiga, on siiski vara öelda. Tööealiste arvu kasvu soodustas sisseränne. Sisserändajatest ligi pooled olid Eesti kodakondsusega isikud, teistest enam tuli Eestisse Venemaa, Ukraina, Soome ja Läti kodanikke.

Tööpuudus suurenes oodatult

Töötute arv suurenes aastataguse ajaga võrreldes hinnanguliselt 9000 inimese võrra. Statistikaameti andmed on üle pika aja kooskõlas töötukassa statistikaga, mis näitasid registreeritud töötute arvu tõusu juba alates eelmise aasta aprillist. Registreeritud töötuse kasvu peamiseks põhjuseks on töövõimereform. Töötukassas arvel olevatest töötutest moodustasid aprillis kolmandiku vähenenud töövõimega inimesed.

Tööjõupuudus hoogustab palgakasvu

Töötajad tunnevad ennast tööturul järjest kindlamalt. Täitmata ametikohtade arv on tõusuteel. Töötaja algatusel töölt lahkunute hulk suureneb. Seetõttu püsib surve ka palkade kasvuks. Maksu- ja Tolliameti andmetel püsis palgakasv esimeses kvartalis väga kiire. Selle põhjuseks on ilmselt nii ettevõtete paranenud majandustulemused kui tööjõupõud.

Esimese kvartali arengud vastasid Swedbanki prognoosile. Sellel aastal peaks hõivatute arv veidi tõusma. Kuigi nõudlus tööjõu järele kasvab, on selle pakkumine piiratud. Seetõttu ootame vabade ametikohtade arvu kasvu ja tööturult eemal olevate inimeste arvu kahanemise jätkumist. Tööpuuduse määr peaks veidi tõusma tänu töövõimereformile. See aga värbajate elu lihtsamaks ei tee ja sobivate töötajate leidmine on endiselt keeruline. 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles