K, 7.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lugeja küsib: kas puhkuse asendajana töötav noor võib koristamisel puhastusvahendeid kasutada?

Tarbija24
Facebook Twitter
Comments
Puhastusvahendid.
Puhastusvahendid. Foto: Wavebreakmedia ltd / PantherMedia / Wavebreakmedia ltd

«Soovime suvel koristaja puhkuse asendajana tööle võtta ühe 14aastase noore. Koristaja kasutab oma töös ka erinevaid puhastusvahendeid. Kas ka puhkuse asendajana töötav noor võib samu puhastusvahendeid kasutada või mitte? Lugesime seadusest välja, et alaealisele on kemikaalidega töö keelatud.»

Vastab Tööinspektsiooni peajurist Marika Liiv:

«Töökeskkonna ohutegurite ja tööde loetelus on toodud ära keemiliste ohutegurite kriteeriumid, mille esinemisel ei tohi alaealisega töölepingut sõlmida ega lubada teda tööle (Vabariigi Valitsuse määrus nr 94, 11.06.2009).

Infot selle kohta, kas alaealine tohib teha tööd kokku puutudes konkreetse kemikaaliga tuleb alustuseks uurida kemikaali ohutuskaardilt. Kemikaali ohutuskaardil on kirjas, kuidas ohtlikku kemikaali ohutult käidelda. Esmalt peategi võrdlema ohutuskaardi 2. jaos toodud informatsiooni määruses toodud informatsiooniga. Kui kemikaalil esineb üks või mitu omadust, mis on määruse loetelus esitatud, siis ei tohi alaealist selle kemikaaliga tööle lubada.

Kui alaealised kasutavad töös kemikaale, mida ei ole määruse loetelus toodud, tuleb enne töötaja tööle lubamist viia läbi töökeskkonna riskianalüüs, kus hinnatakse muuhulgas kokkupuudet keemilise ohuteguriga. Kui kemikaali ohutuskaardil on ette nähtud isikukaitsevahendite kasutamine (ohutuskaardi 8. jaos), tuleb ette nähtud isikukaitsevahendid ka töötajatele väljastada. Samuti tuleb järgida teisi ohutuskaardil toodud nõudeid. Näiteks võib olla ohutuskaardil olla kirjas, et toote kasutamise järel tuleb kindlasti käsi pesta. See eeldab, et töötamiskohal peab olema kätepesuvõimalus.

Paneme südamele, et alaealise töötaja puhul on eriti oluline võtta aega põhjalikuks juhendamiseks ja väljaõppeks. Siis on nende esimene töökogemus hea, millele toetada edasine ohutut ning tervist hoidev töökarjäär.»

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles