Demotehas looks esialgu 20 töökohta. Väga suur hulk töökohti võib sellele lisaks tekkida arendustegevuses. «Kui meil esialgne fraktsioneerimise protsess õnnestub, siis tekivad esimesed puidu baasil toodetud puhtad suhkrud ja ka keemiliselt rikkumata ligniin. Need toorained võivad olla aluseks väga suurele hulgale erinevatele biomaterjalidele tulevikus,» sõnas Graanul Investi omanik.
Puidutöösturi kinnitusel ei oota nad valitsuselt mingeid soodustusi ega lubadusi, et projektiga edasi minna. Erinevalt Est-Fori eestvedajatest puuduvad ettevõttel ka eelkokkulepped näiteks RMK-ga, kuigi viimane on sellest teadlik. «Oleme RMK-ga rääkinud, kuid oleme seisukohal, et selline investeering peab olema majanduskeskkonnas niivõrd tasuv, et mingisuguseid erikokkuleppeid ei vaja. Ei riigiga ega ka RMK-ga,» rõhutas Kirjanen.
Ka ei ole senini olnud projektiga seotud Eesti teadlased. «Suur osa selle tehnoloogia arendustegevustes on siiani toimunud siiski Ameerika Ühendriikides, valdavalt MIT-is. Oleme täna kindlasti avatud ka reaalseks koostööks Eesti ülikoolidega,aga eks see eeldab ka reaalset koostöötahet ja võimekust ülikoolide poolt,» märkis puidutööstur.
Puiduettevõtjale Raul Kirjanenile kuuluv pelletitootja Graanul Invest andis möödunud reedel teada, et asub koos USA ettevõtte Sweetwater Energy'ga rajama Eestisse tehast, kus toodetakse aastas kohalikust puidust erinevaid suhkruid ja kõrge puhtusastmega tselluloosi.
Sõlmitud kokkulepe annab Graanul Investile, kellel on Baltikumis 11 suurt puitpelleti tehast, õiguse kasutada Balti riikides Sunburst frakstioneerimise tehnoloogiat nii praegustes kui ka tulevikus ehitatavates tehastes.
Paistnud silma miljarditehase kriitikaga
Graanul Investi omanik on viimasel ajal meedias silma paistnud ka Eesti ühiskonnas palju arutelu tekitanud Est-Fori miljarditehase vastasusega.
Näiteks kirjutas ta märtsi keskpaigas Äripäeva arvamusloos, et Tartu lähistele kavandatava tselluloositehase puhul on innovatsioonist rääkida silmakirjalik, sest tselluloosi eraldamiseks kasutatav tehnoloogia on äärmiselt ebaefektiivne ja kuulub pigem minevikku kui tulevikku.
Juba veebruaris tunnistas Kirjanen Postimehele, et Tartusse plaanitav miljarditehas mõjutab ka tema ettevõtte tegevust. Ta leidis, et tehast plaaniva Est-Fori ja RMK vaheline kokkulepe puidutarnimise osas võib põhjustada anomaalia puiduturul ja moonutada konkurentsi.