:format(webp)/nginx/o/2018/05/04/7824290t1hca15.jpg)
- Ameti asejuht tunnistas, et politseiuurimine talle suure üllatusena ei tulnud.
- Kahtlustuse esitamiseni viinud hanked maksid linnale üle 1,3 miljoni euro.
- Spordihallide hangetel võidutsesid Rein Ilvese õepoeg ja klassivend.
- Asjaosalised ise väldivad teema kommenteerimist.
Möödunud kolmapäeval pidas keskkriminaalpolitsei kinni Tallinna spordi- ja noorsooameti pikaaegse juhi, hiljuti muude skandaalide tõttu ametist lahkunud Rein Ilvese.
Peale Ilvese pidas politsei kinni veel ühe mehe. Pärast esmaseid menetlustoiminguid vabastati mehed kinnipidamiselt.
Neid kahtlustatakse omade eelistamises Tallinna spordi- ja noorsooameti hangetes. Ilvese juhitud amet korraldas 2013. aastal kaks hanget Õismäe sportmängude sisehalli ehk pneumohalli ehitaja leidmiseks. Hanked maksid linnale üle 1,3 miljoni euro. Kahtlustuse järgi tegid hankekomisjoni liikmed otsuseid ja toiminguid endaga seotud inimeste kasuks.
Rein Ilves jäi Postimehele kättesaamatuks, tema mobiiltelefon on välja lülitatud.
Hangete korraldamisel osalenud spordiameti asejuht Ain Kivi tunnistas, et politseiuurimine talle väga suure üllatusena ei tulnud, sest ta juba puutus kokku sama teemat käsitleva linna siseauditiga. Ta kinnitas, et toona ta hiljem ajakirjanduses välja toodud seoseid Ilvese ja hangetes võidutsenud firmade vahel ei teadnud.
«Sellele küsimusele, kust tekkis hankeprojektidesse näitena just seda tüüpi pneumohall, ei oskagi väga vastust leida. Need siseauditid on juba suhteliselt ära väsitanud, segavad töörütmi. Ega see mingi hea uudis olnud,» ütles Kivi.
Spordiameti asejuht Ain Kivi tunnistas, et politseiuurimine talle väga suure üllatusena ei tulnud.
Uurimist juhtiv eriasjade prokurör Leelet Kivioja selgitas, et on lubamatu, kui avalikke ülesandeid täitev inimene teeb tehinguid iseendaga seotud ettevõtetega. «Avaliku raha kasutamine peab olema aus ja peab ka näima ausana ning seetõttu ei ole vastuvõetav, kui linnaametnik võtab hankekomisjoni liikmena vastu otsuseid, millest võidavad temaga seotud isikud.»
Kriminaalasja alustati märtsis pärast seda, kui Tallinna sisekontroll pöördus keskkriminaalpolitsei poole, sest nende auditi tulemused küsimusi tekitanud hangetest viitasid kuriteo võimalusele. Auditi algatas sisekontroll omakorda pärast mullu novembris ajakirjanduses ilmunud lugusid spordiameti toonase juhi Ilvese seostest hangete võitjatega.
/nginx/o/2018/05/06/7829176t1h562f.jpg)
Alati võidab klassivend
Nimelt kirjutas Äripäev novembris, et Tallinn on ehitanud enam kui kolme miljoni euro eest kolm jalgpalli- jt sportmängude sisehalli, mis on tellitud vahetult enne esimest hanget loodud firmalt. Selle firma omanik on spordiameti juhi sõber ja klassivend Viljandist, ehitusettevõtja Mikk Pääru. Firma ainus teadaolev klient on Tallinn.
Pääru ütles, et talle pole kahtlustust esitatud ja ta ei soovi ajakirjanikuga rohkem rääkida.
Ehitamise kõrval tegeleb Pääru veel ka spetsiifilise toote – pneumohallide – maaletoomisega. Tema ettevõte Be Active OÜ vahendab Sloveenia firma Duol toodangut. Be Active asutati vahetult enne seda, kui Ilvese juhitud spordiamet kuulutas 2013. aasta kevadel välja esimese hanke Tallinna pneumohalli rajamiseks.
Ilves ütles novembris Äripäevale, et temal pole Be Active'iga mingit seost ja et ta ei tea, kuidas tuli Pääru nii sobilikul hetkel ideele luua firma Duoli hallide maaletoomiseks. Ta kinnitas, et ei rääkinud Päärule kohe kindlasti, et linnal on plaanis kuulutada välja pneumohalli hange.
Pääru keeldus toona teemat kommenteerimast, vastamata isegi kirjalikele küsimustele, kuigi Duoli omanik Dusan Olaj oli palunud saata kõik Be Active'it puudutavad küsimused Päärule. Olaj kinnitas, et Be Active on Duoli partner Eestis, kes nende toodetud halle püsti paneb.
Hange rätsepatööna
2013. aasta aprillis välja kuulutatud Õismäe spordihalli hankes oli nõue, et hallil peab olema topeltkilesüsteem: «samaväärne DUOL DMS, Be Active OÜ». Sama tingimus oli 2016. aasta suvel välja kuulutatud Lasnamäe pneumohalli hankes. Samal aastal toimunud Sõle spordikeskuse pneumohalli hankel aga puudub riigihangete registris tabel halli täpse tehnilise kirjeldusega. Samas oli 2012. aasta novembrist pärinevas Sõle halli projekteerimise ideekonkursi hankedokumendis juba enne Be Active'i loomist sees viide Duolile: «Jalgpalliväljak tuleb rajada pneumohalli rajamise valmidusega,» misjärel on link Duoli kodulehele.
:format(webp)/nginx/o/2018/05/06/7828596t1h22c2.jpg)
Spordiameti juht Ilves ütles Äripäevale, et Be Active on Duoli hallide esindaja ja hangetesse on pandud see näitena juhuks, kui keegi tahaks veel hankes osaleda samasuguste hallidega. «Kui hanked on toimunud, on kõigil olnud võimalus nendel osaleda. See pole suunatud,» teatas ta. Ilves ütles, et ei tea, kas Duoli halli on võimalik saada Eestis ka muudmoodi, kui Be Active'i kaudu. «Ilmselt on võimalik ikka otse ka ühendust võtta.»
Ühtegi töötajat Be Active'is äriregistrile esitatud andmete järgi ei ole ning firma on teeninud vaid siis, kui linn on ostnud halle. Kui 2013. aastal rajati esimene sisehall Õismäele Ehitajate teele ning 2016. aastal kerkisid kaks järgmist Lasnamäele Vikerlase tänavale ja Põhja-Tallinna Sõle staadionile, siis vaid nendel aastatel ongi teeninud ka Be Active. Vahepealsetel aastatel 2014 ja 2015 on käive olnud vastavalt 8000 ja 0 eurot. Pääru viis aastat tegutsenud firma on kokku teeninud pool miljonit eurot kasumit.
Kahtlustuse on Ilves saanud praegu vaid seoses Õismäe halli puudutavate 2013. aasta hangetega. Sellele hankele laekus neli pakkumist. Järgmistele, Lasnamäe ja Sõle halli hangetele tegi pakkumise kummalegi vaid üks firma, mõlemad soetasid halli hankedokumentides viidatud Be Active'ilt.
Mängu astuvad õepoeg ja vana boss
Kahes hankes – Õismäe ja Lasnamäe omas – tellis Be Active'ilt halli selle paigaldamiseks vundamendi rajanud ehitusettevõte KRTL OÜ, mille üks omanik ja juhatuse esimees Vahur Kets on Ilvese õepoeg. KRTL võitis Lasnamäe halli hanke ja Õismäe halli jaoks tegi 2013. aastal vundamendi alltööna.
Kets ütles, et ei soovi sel teemal kommentaare anda ning katkestas telefonikõne.
Õismäe halli ehitusel võitis hanke peatöövõtjana Termentum OÜ, kellega Ilvesel on samuti seos. Endise nimega ASi Koger Ehitus lõi 2008. aastal tuntud ehitusettevõtja Andres Koger. 1990ndatel töötas Ilves tema firmas AS Koger & Sumberg Viljandis mitmel ametikohal, kolm viimast aastat tegevdirektorina. Hanke võitnud Termentum kuulub praegu Aive Kukele, kuid firma on ikka kunagise omaniku äripartner: Termentumile kuulub 15-protsendine osalus puitmaju tootvas ettevõtes OÜ Timo Houses, millest 70 protsenti kuulub just Kogerile.
Linna uurimine takerdus
Spordi- ja noorsooameti eest vastutav abilinnapea Vadim Belobrovtsev (Keskerakond) on kinnitanud, et linn ei teadnud spordiameti juhi Rein Ilvese ja ameti korraldatud hangetes võidutsenud firmade seostest.
Kohe pärast novembri lõpul Äripäevas ilmunud esimest artiklit teatas Belobrovtsev, et sisekontrollile on antud korraldus hangete uurimiseks. Auditi korraldamine aga tekkis linna sisekontrolöri uue aasta tööplaani alles vahetult enne jõule. Siis lubas Belobrovtsev, et audit võtab aega kuni paar kuud.
/nginx/o/2018/05/04/7824297t1hf4ae.jpg)
Sisekontroll ei jõudnudki auditit valmis. Kaks nädalat tagasi kinnitas Belobrovtsev Postimehele, et see on lõppjärgus, kuid ta ei tea, millal tulemustega tutvuda saab, sest töö käigus ilmnesid asjaolud, mis võivad viidata õigusrikkumisele ja nad edastasid info märtsi lõpus politseile.
«Politsei alustaski asjaolude väljaselgitamiseks kriminaalmenetlust ja palus meil menetlustoimingute ajaks auditi peatada,» sõnas Belobrovtsev.
Spordiameti esimesed pneumohalli hanked toimusid juba 2013. aastal ning kuna kuriteod aeguvad viie aastaga, tähendab see, et uurijatel on enne aegumistähtaja saabumist tööga tuli takus.
Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Mati Ombleri sõnul on keelatud otsuste ja toimingute ilmsiks tulekul asutuste ja ettevõtete sisekontrollil või audiitoritel väga suur roll. «Sisekontrolli või auditi abil saab juba korda saadetud kahtlaseid tegevusi tuvastada ja võtta kasutusele meetmed, et sarnased rikkumised ei oleks enam võimalikud,» ütles Ombler.
Ilves lahkus spordiametist skandaalide saatel
Kümme aastat Tallinna spordi- ja noorsooametit juhtinud Rein Ilves teatas mullu detsembris, et lahkub ametist, sest jättis tähelepanuta nõude, mille tõttu linnalt tagaselja raha välja mõisteti.
Tondiraba jäähalli jamade ja spordihallide küsitavate hangetega sügisel tähelepanu pälvinud Ilvese panid aasta lõpus ametist lahkuma hoopis arved, mille esitajat ta uskus niivõrd, et ei vaevunud linna eest kohtussegi minema.
/nginx/o/2018/05/04/7824299t1h2e80.jpg)
Skandaalidesse sattunud Tondiraba jäähalli vastu esitas keskerakondlase Juri Saharovi firma OÜ Svajene talle tasumata jäetud 2015. aasta koristusarve eest 9000-eurose nõude, mille Ilves jättis linnajuhtide sõnul tähelepanuta ja seetõttu mõisteti linnalt raha välja tagaselja. Linnapea Taavi Aasa sõnul pole sellist asja juhtunud juba aastakümneid.
«Ma helistasin Ilvesele, rääkisin lepingutest, ütlesin, et töö on ju tehtud, aga arved maksmata. Linnal on lepinguline kohustus täitmata ja et me lähme kohtusse. Ilves ütles, et mis meie siis teha saame, kui töö on tehtud vastavalt lepingule,» rääkis Saharov detsembris. Ametist lahkunud Ilvesele maksti nelja kuupalga jagu hüvitist.