Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Draghi: protektsionism muutub aeglustuva kasvuga euroalal aina suuremaks ohuks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Mario Draghi.
Mario Draghi. Foto: KAI PFAFFENBACH / REUTERS

Euroopa Keskpanga (ECB) president Mario Draghi märkis neljapäeval, et euroala kasvutempo on mõneti aeglustunud ning hoiatas kasvava protektsionismi eest.

«Pärast mitut kvartalit oodatust kõrgemat kasvu viitavad uued andmed tagasitõmbumisele, samas olles kooskõlas tugeva ja laiapõhjalise kasvuga euroalal,» ütles Draghi neljapäeval pärast ECB nõukogu istungit.

Draghi märkis, et viimastel kuudel on kasvutempo olnud tagasihoidlikum kõigis euroala riikides ning, et «need langused olid järsud ja kohati oli nende ulatus ootamatu».

Tema sõnul on euroala majanduskasvule aina enam ohuks kasvav protektsionism mujal maailmas, ehkki praegu on kaubanduspinged piirdunud suuresti vaid «retoorikaga,» ütles Draghi

«Loomulikult me ei tea, mis on võimaliku vastulöögi otsesed mõjud, kui USA ähvardused realiseeruvad,» jätkas ta. «On aga kindlalt teada, et neil sündmustel on põhjalik ja kiire mõju usaldusele – äriusaldusele, eksportijate usaldusele. Usaldus võib omakorda mõjutada kasvu väljavaadet.»

Ühendriikide president Donald Trump kehtestas märtsis terase- ja aluminiiumiimpordile vastavalt 25- ja 10-protsendilised tariifid. Tariifid pidanuks esialgu rakenduma ka Euroopa Liidule, kuid Trump tegi viimasel hetkel liidule 1. maini erandi.

Neljapäeval teatasid Saksa valitsuse allikad, et ilmselt pole erandi pikendamist oodata ja 1. maist hakkavad tariifid ka Euroopale kehtima. Euroopa Komisjon on koostanud ka nimekirja vastutariifidest USA-le.

Samuti teatas Trump 50 miljardi ulatuses tariifide kehtestamisest Hiina kaupadele intellektuaalse omandi varastamise eest. Pärast seda on Washington ja Peking ähvardanud kehtestada teineteisele uusi ulatuslikke tariife ning kardetakse, et maailma kahe suurima majandusega riigi vahel puhkeb kaubandussõda.

Tagasi üles