T, 6.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

KALKULAATOR: aprillist tõusis pension, arvuta selle uut suurust

Siiri Liiva
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Eakatel on põhjust rõõmustada, aprillist tõusevad pensionid.
Eakatel on põhjust rõõmustada, aprillist tõusevad pensionid. Foto: Sille Annuk

Aprillis viiakse läbi iga-aastane pensionide ümberarvutamine ehk indekseerimine, mille tulemusel pensionid tõusevad. Suurenevad ka töövõimetus- ja toitjakaotuspensionid ning kasvab rahvapensioni määr.

Pensionid tõusevad keskmiselt 7,6 protsenti ning aprillikuus väljamakstavad pensionid on juba ümber arvutatud,, teatas sotsiaalkindlustusamet. Rahvapensioni määr kasvab 175,94 eurolt 189,31 euroni.

Oma pensioni uut suurust saab inimene alates tänasest vaadata riigiportaalist eesti.ee – avaleht → e-teenused → kodanikule → toetused ja sotsiaalabi → minule makstav pension, toetused ja hüvitised.

Oma pensioni uut suurust saab arvutada ka sotsiaalkindlustusameti kodulehel oleva pensioni kalkulaatori abil. Seda saab teha siin.

Sel aastal on indeksi väärtus 1,076, millega korrutatakse läbi riiklike pensionite arvutamise aluseks olevaid näitajad – pensioni baasosa ja aastahinne, samuti rahvapensioni määr. Pensioni baasosa on 175,4 eurot ja aastahinne 6,161 eurot.

Indekseerimise tulemusena suurenevad pensionid umbes 375 000 pensionäril. Näiteks 44-aastase staažiga inimese keskmine pension tõuseb seniselt 415,6 eurolt 446,5 euroni.

Pension koosneb inimese personaalsest staažist ja sotsiaalmaksust, seetõttu võib vanaduspension suureneda natuke rohkem või vähem, kui 7,6 protsenti. Pensioni täpne kasv sõltub pensionäri pensionistaažist.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles