Esiteks, elektri ja õlitootmise EBITDA ilma ühekordsete tuludeta kokku oli 2017. aastal sama madal kui 2016. aastal. Seda tootmisrekordite, kasvanud naftahinna, jätkuva alandatud ressursitasu tingimustes. 2018. aastalt oodatakse sarnaseid tulemusi.
Võib tõdeda, et selles osas ollakse ennatlikult liiga optimistlikud, sest mõne kuuga on CO2 hinnad, mis põlevkivielektrisse üksüheselt üle kanduvad, kallinenud pea kaks korda.
Õlitehase 2017.aasta EBITDA oli vaid 23,9 miljonit eurot, mis katab vaevalt ära intressid ja amortisatsiooni. Põlevkivi ressursitasu alandamiseta oleks see projekt miinuses nagu ta seda on olnud rajamisest peale.
Uut õlitehase projekti, mille investeerimisotsust valmistatakse ette 2019. aasta alguseks, saaks selliste numbrite korral finantseerida ainult muude äritegevuste arvelt, sest eraldiseisvalt see projekt elujõuline ei oleks.
Muude äritegevuste puhul on kõne all peamiselt võrgutegevuse varad ja rahavood. Elektritarbijatena on paslik küsida, kas on ikka mõistlik, et Elektrilevi klientidena võrguteenusega mitte seotud riskantseid ärilisi projekte üleval hoiame?
Võiks põlevkivi poole vabalt kinni panna
Põlevkivienergeetika väikese EBITDA teenimine suure keskkonnakoormuse tingimustes, sunnib küsima, milleks seda vaja on? Kusjuures seda keskkonnakoormust võib omakorda ju dumpinguks lugeda, sest veekasutuse või ladestustasudena makstakse kordades väiksemaid tasusid võrreldes konkurentidega mujal Eestis.
Eesti Energiale toovad kasumi võrguteenus ja kõrged juurdehindlused jaetarbijatele, mis on turu keskmisega võrreldes ca 80-110 protsenti kõrgemad. Dividendi makstakse samas suurusjärgus Eleringiga, varade maht erineb aga mitmekordselt.