N, 1.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Arendaja: oodata on ehituslubade vormistamise buumi

Hanneli Rudi
Facebook Twitter
Comments
Timo Riismaa.
Timo Riismaa. Foto: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Uus-Mustamäe arendust rajava Bonava tegevjuhi Timo Riismaa sõnul tõttavad arendajad enne uute energiatõhususe nõuete kehtestamist ehituslube vormistama.

- Kuna alates 2020 aastast antakse ehitusluba vaid liginullenergiaklassiga majadele, siis kui suur hinnavahe on esialgsel hinnangul teie Mustamäe arenduse esimestele (2019 valmivatel) ja viimastel hoonetele?

 Konkreetselt on sellist tulevikus tekkivat ja just energiatõhususest tulenevat hinnamuutust keeruline öelda. Liginullenergia klassiga majade puhul on tegemist A-klassi energiahoonega, mille kulukam ehitamine toob tarbijale küll kaasa teatava hinnatõusu, aga samas tuleb ka arvestada, et laiema kasutuselevõtuga kindlasti seadmete hinnad võrreldes tänasega langevad, kuna tehnoloogiad odavnevad.

 - Milliseid muudatusi te peate eeldatavalt 2026 valmivates hoonetes tegema, et need vastaksid liginullenergia nõuetele?

Bonava loodavad hooned, sh ka 2019. aastal kasutusse antavad majad on ka täna tehnoloogia mõttes kaasaegsed, nt on sinna ehitatud sisse soojustagastusega ventilatsiooniseadmed. Kasutame hoonepõhiseid soojustagastusega ventilatsioonisüsteeme ja kolmekordseid klaaspakette.

A-energiaklassile üleminek tähendab muuhulgas korteripõhise soojustagastusega ventilatsioonisüsteemide kasutuselevõttu, tehnoloogiad peavad hõlmama säästlikumaid kütte- ja efektiivsemaid ventilatsioonilahendusi, vajadusel tuleb võtta kasutusele ka taastuvenergiaallikad, nt päikeseenergiapaneelid. Neid muudatusi peame tulevikus hoonete planeerimisel arvesse võtma.

 - Kuna liginullenergiahoonete ehitamine on märgavalt kallim, siis kuidas võivad uued nõuded mõjutada Eesti elamuehitusturgu?

 Ennustame eelnevalt suuremat ehitusprojektide- ja ehituslubade vormistamist, mis tuginevad hetkel kehtivatele nõuetele. Tarbija jaoks toob uute tehnoloogiate lisamine mõningase hinnatõusu kaasa. Lisaks peab tarbija arvestama ka sellega, et kuigi kulud küttele vähenevad, tõuseb elektrienergiatarbimine ning lisanduvad ka kulud täiustatud seadmete hooldusteenusele.

 - Kuna EL on andnud riikidele voli ise miinimumnõuded kinnitada, siis kas antud juhul on Eesti taas ülepingutanud?

Meie ettevõtte jaoks on jätkusuutlikkus ja keskkonnasõbralikkus väga oluline, millest lähtume kõigis kaheksas riigis, kus me kodusid loome. Seetõttu pole energiatõhususe prioritiseerimine Bonava jaoks uus teema. Bonaval on grupisiseselt piisavalt oskusteavet, et leida parimad ja tarbija jaoks mõistlikud lahendused.

Riigi seisukohalt oleks mõistlik keskenduda selgele kommunikatsioonile ka võimalike lahendusmeetmete osas, kuidas projekteerijad-ehitajad võiksid nõudeid võimalikult optimaalsete lahendustega tagada.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles