Skip to footer
Päevatoimetaja:
Liina Laks
Saada vihje

Trump alustas kaubandussõda (5)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Donald Trumpi kohtumine tööstusjuhtidega, kus ta teatas imporditollide kehtestamisest.
  • Tollilubadus kukutas aktsiaturge kogu maailmas
  • Tariifid toovad kaasa hindade tõusu
  • Kaubanduspartnerid lubavad vastmeetmeid

President Donald Trump kavatseb eirata liitlaste ja mõnede oma nõunike soovitusi ning kehtestada sel nädalal tollitariifid imporditavale terasele ja alumiiniumile.

Oma plaani avalikustas ta neljapäeval kohtumisel metallitööstusjuhtidega. Ta ütles, et kehtestab sel nädalal 25-protsendilise tariifi imporditavale terasele ning 10-protsendilise tariifi alumiiniumile, ning seda pikaks ajaks.

«Te näete mitmeid häid asju tulemas,» reklaamis Donald Trump oma otsust. «Esimest korda pärast pikka vaheaega saate te kaitset,» lisas ta.

Presidendi teadaanne kukutas USA aktsiaturud neljapäeva õhtul ning Aasia ja Euroopa börsid ka järgneval päeval ehk reedel. Tööstusharu esindajad Aasias, Euroopas ja Põhja-Ameerikas ähvardasid vastumeetmetega ning hoiatasid, et tariifid annavad soovitule vastupidise tulemuse.

«See läheb kalliks maksma,» ütles The Wall Street Journalile metallitööstusettevõtte DyCast Specialties finantsjuht Ed Bolas. Ta lisas, et see kõik hakkab mõjutama ka tarbijaid.

«Me ostame kodumaist joogipurgialumiiniumi nii palju, kui seda saada on, seda lihtsalt ei ole piisavalt palju, et rahuldada Ameerika joogitootjate, nagu meie, vajadus,» säutsus õlletootja MillerCoors Twitteris. «Ameerika töötajad ja Ameerika tarbijad jäävad sellise eksliku tariifi tagajärjel kannatajaks.»

Tariifid võivad panna löögi alla ka paljud töökohad. Ajakiri The Economist kirjutas, et terasetarbijate sektorite töötajate arv ületab terase- ja alumiiniumitööstuse töötajate arvu. Kui president George W. Bush kehtestas 2002. aastal imporditariifid, kadus Ameerikas rohkem töökohti kui tekkis.

Ametliku vastusena Trumpi lubadusele nõudis maailma suurim terasetootja Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunyini vahendusel, et USA järgiks kaubandusleppeid.

«Teised riigid, kaasa arvatud Hiina, võtavad kasutusele vastumeetmeid,» ütles Hiina värviliste metallide tööstuse assotsiatsioon ametlikus teates. Hiina Raua- ja Terasetööstuse Assotsiatsiooni asepresident Li Xinchuang nimetas Trumpi otsust rumalaks.

«Neil USA meetmetel on transatlantilistele suhetele ja globaalsetele turgudele negatiivne mõju,» hoiatas Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.

Majanduslehele Financial Times antud intervjuus märkis Malmström, et konkreetsete vastumeetmetega ootab Brüssel niikaua, kuni ka ametlikult on USA imporditariifid kehtestatud.

Ka Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker lubas vastumeetmeid.

«Me ei kavatse istuda jõude, kui Euroopa tööstus ja töökohad ohtu satuvad,» ütles Juncker. «Mulle ei meeldi kasutada sõna kaubandussõda, aga ma ei saa öelda, et see ei ole sõjataoline käitumine,» lisas ta.

Nagu öeldud, läheb Trumpi otsus vastuollu isegi tema enda administratsiooni seisukohtadega ja üllatas ka paljusid Valge Maja asjaomaseid ametnikke, kes said plaanist teada alles uudiseid lugedes. Ka kaitseministeerium seisab selle vastu ja koostas memo, kus hoiatatakse kõige olulisemate liitlaste, nagu Kanada ja Jaapan, kahjustamise eest, kirjutab The Wall Street Journal.

Ehkki kehtestatavate tariifide tingimused pole täpselt teada, kinnitasid Trumpi abid, et tariifid tulevad ühesugused kõikide jaoks ning erandeid ei tehta.

«President on kinnitanud selgelt, et piiriületamise tariifid tulevad ilma eranditeta,» ütles üks Valge Maja ametnik ajakirjanikele. «Erandid on alati libe tee. Kuhu panna piir?» küsis ta retooriliselt. Ametnik sõnas, et ei saa avaldada täpsemalt olulisi detaile, nagu näiteks seda, kas tariifid kehtestatakse kõikidele terasetoodetele või jäetakse poolvalmistoodang neist välja, nagu see oli eelmisel tariifide kehtestamisel.

Tariifide kehtestamine on Donald Trumpi seni olulisim ja mõjukaim otsus oma aasta tagasi välja kuulutatud poliitika – «Ameerika eelkõige» – elluviimiseks.

Twitteris kaitses Trump oma otsust reedel järgmiselt: «Kui riik (USA) kaotab miljardeid dollareid peaaegu kõikide riikidega, kellega ta äri teeb, on kaubandussõjad head ja neid on lihtne võita. Näiteks, kui me oleme teatud riigiga 100-miljardilises puudujäägis ja nad hakkavad ärplema – lõpetame kauplemise ja võidame suurelt. See on lihtne!»

The Wall Street Journal kirjutas, et siiski pole päris kindel, et imporditariifid sel nädalal kinnitatakse. Terase- ja alumiiniumitariifidega toimuv on sarnane maksureformiga, kus Trump üllatas eelmise aasta aprillis ühel reede pärastlõunal ka oma meeskonda, et maksuplaan kuulutatakse välja neljapäeval, aga tegelikult võttis see aega mitu nädalat.

Esialgu on lahtine seegi, kas ka Kanadale, kust veetakse 16 protsenti imporditavast terasest, kehtestatakse piirangud. Lisaks taotleb Kanadale erandit USA suurim alumiiniumitootja Alcoa, kellel on seal mitmed tehased.

Kommentaarid (5)
Tagasi üles