Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ütles pressiteates, et vanemahüvitise valemi muudatus annab vanematele juurde paindlikkust lapse kasvatamise ja töötamise ühitamisel. «Seni on paljud vanemad vanemahüvitise vähendamise tõttu töötamisest loobunud või oma tööpanust oluliselt vähendanud,» ütles Iva.
«Tänasest jõustunud muudatus annab lapsega kodus olevale vanemale võimaluse tööeluga sidet hoida või sinna naasta oluliselt paindlikumalt, sest võimaldab teenida ka töist tulu ilma, et hüvitis selle tõttu väheneks,“ Lisas Iva. «Kõik lapsed ja vanemad on erinevad ning seda peab arvestama ka hüvitiste süsteem.»
Sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna nõuniku Merlin Looritsa sõnul oli varasemalt võimalik vanemahüvitise maksmise perioodil teenida töist tulu vaid hüvitise määra ehk 470 euro ulatuses ilma, et vanemahüvitist vähendati. «Alates esimesest märtsist on aga võimalik teenida kuni pool vanemahüvitise ülempiirist, mis sel aastal on 1544 eurot kalendrikuus.»
Loorits selgitas, et kui inimene teenib vanemahüvitise saamise ajal töist tulu enam kui 1544 eurot, lahutatakse pool enam teenitud summast tema vanemahüvitisest. «Kui vähendatud vanemahüvitis on väiksem kui hüvitise määr, mis sel aastal on 470 eurot, makstakse vanemahüvitist hüvitise määra suuruses,» ütles Loorits.
Jaanuari andmete põhjal võidab vanemahüvitise valemi muudatustest igas kuus umbes 700 lapsevanemat, kes saavad nüüd lapse kasvatamise kõrvalt ka töist tulu teenida ilma vanemahüvitise summas kaotamata.
Maksimaalset vanemahüvitist (2018. aastal 3089,55 eurot kuus) saanud lapsevanema hüvitis hakkab võrreldes seni kehtinud regulatsiooniga suuremal määral vähenema, kui ta teenib ühes kuus enam kui 4634 eurot sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu. Vähenemine puudutab 27 inimest, kellega sotsiaalkindlustusamet võtab isiklikult ühendust.