«Meil oli väga huvitav arutelu, päris põhjalik,» sõnas vahetult pärast tänahommikust istungit riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Aivar Sõerd (RE). Lisaks neljale komisjoni liikmele osalesid tänasel kohtumisel veel ka nii rahandusministeeriumi kui ka riigikontrolli esindajad.
Sõerdi sõnul on praegu viimane aeg teemat arutada, kuna juba on asutud paika panema 2020. aasta järgset ELi eelarvet. Kuna on teada, et Eesti liigub järgmise perioodi jooksul üleminekuriikide sekka, kelle SKT on kõrgem 75 protsendist ELi keskmisest, tooks see praeguste arvestuste järgi kaasa Eesti euroraha vähenemise kolmandiku võrra.
«Kui me hakkame taotlema Eurostatilt Eesti kaheks jagamist struktuuritoetuste mõttes, siis me võidaksime päris palju. See võit on alates 150 miljonist kuni 500 miljonini, isegi kuni 700 miljonini,» kirjeldas Sõerd. See ühtlasi on ka suurusjärk, mida Eesti muidu ühe piirkonnana jätkates kaotaks.
Suurim negatiivne mõju on aga seotud Harjumaa tulevase kaotusega. «Harjumaa saab ju ka praegu umbes kolmandiku ELi toetustest, kuid pooleks jagamisel Harjumaa kaotab suurusjärgus 20 korda võrreldes praegusega,» märkis Sõerd. Maksimaalne summa, mida Harjumaal uuel perioodil pärast kaheks piirkonnaks jagamist saada oleks, küündiks vaid 70 miljonini.
Vaata graafikult, kui palju erineb Tallinna ja Harjumaa palgatase ülejäänud Eestiga.
Suurimateks kaotajateks seejuures oleksid Tallinnas asuvad ülikoolid, kuhu liigub suur osa Eestile eraldatud teadusarendusrahast ja kuhu riik väljaspool eurotoetusi ei olegi väga palju investeeringuid suunanud. Oma löögi annaks vähenev euroraha ka Harjumaal sotsiaalhoolekandele. «Võimalik, et kaotaks ka mõned suuremad objektid transpordi või isegi energeetika valdkonnas,» nentis Sõerd.