Alates 2015. aastast on maksude maksmine oluliselt parandanud. Oma roll võib selles olla ka järjest karmimates sanktsioonimehhanismides. Kuigi 12 000 töötajaga maksuameti juhi George Pitsilise sõnul ei saa neil olla maksuametnik iga maksumaksja kohta, püüavad nad siiski võimalikult laia haardega maksude maksmisest kinnipidamist jälgida.
Kõige kainemalt näeb olukorda arvatavasti Oxfordis hariduse saanud rahandusminister Eukleides Tsakalotos, kes võrdleb Kreeka tänast olukorda praegu Ateenas valitseva ilmaga – päike paistab, kuid natuke külm on ka.
Viimase aasta jooksul on meelt muutnud ka Euroopa Komisjoni Kreeka missiooni juht Declan Costello, kes veel mullu ei uskunud, et riik suudab täita kolmanda kohandamismehhanismi 20. augustiks seatud eesmärgid. «Viimase kolme kvartali tulemused näitavad, et Kreeka on tagasi positiivsel kasvurajal. See on hea uudis, aga oleme ausad – veel on väga pikk tee minna, et kaotatud kasv tagasi teha.»
Tema sõnul tuli muutus juunikuise eurogrupi kohtumise järel, kus oli selgelt näha, et nii Kreeka peaminister kui valitsus tervikuna on suhtumist muutnud ning on tugevalt pühendunud programmi edukalt lõpuni minekule. Costello märkis, et Kreeka on teinud olulisi edusamme oma konkurentsivõime parandamisel, ka on töötuse määr suudetud kaheksa protsendi võrra madalamale 20 protsendi tasemele tuua.
Siiski toonitas komisjoni ametnik korduvalt, et kuigi Kreeka on programmi raames edusamme teinud, on ta selle käigus siiski liikunud täiesti põhjast üksnes natuke üle taandarengu piiri. Selleks aga, et reformid kestvaid tulemusi kannaks, on vaja viis kuni kümme aastat kindlat edu. «Kriisi tekitanud probleemid on lahendatud, kuid tõsised struktuursed reformid vajavad aega. Me oleme alles stardipakul.»
Vastuseks küsimusele, kas tema hinnangul suudab Kreeka pärast 20. augustit reformidega jätkata, tunnistab Costello, et see on 230 miljardi euro küsimus, viidates kogusummale, mida euroala riigid on läbi kolme abipaketi tänaseks Kreekale eraldanud.
Kreeka kolmas majanduslik kohandamisprogramm algas 19. augustil 2015 ja kestab kava kohaselt 20. augustini 2018. Programmi kaudu antav kuni 86 miljardi euro suurune finantsabi tuleb Euroopa stabiilsusmehhanismist, mille otsustavaks koguks on nõukogu, mis koosneb euroala rahandusministritest.