MTA peadirektori Valdur Laidi sõnul tasusid 69 ettevõtet makse kokku 2,1 miljardit eurot ehk kolmandik kõikidest maksudest. «Eestile on oluline, et meie suurtel ettevõtetel läheks hästi, sest nemad moodustavad olulise osa maksutulust,» lisas ta.
Oluliste maksumaksjate roll maksulaekumises ei ole 2017. aasta jooksul muutunud, nende osatähtsus kogulaekumisest ei ole kasvanud ega langenud.
Ümbrikupalgad juuritakse välja
Maksu- ja tolliameti (MTA) käis samal pressikonverentsil välja ka ambitsioonika plaani: vähendada ümbrikupalkade maksmist nelja aasta jooksul poole võrra.
MTA juhi Valdur Laidi sõnul saab praegu 8–10 protsenti töötavatest inimestest ümbrikupalka. «See tähendab, et igaüks tunneb vähemalt paari inimest, kellele mustalt töötasu makstakse,» lisas ta.
Laidi sõnum inimestele oli see, et ametlik tööleping on kasulik neile endile ja neil tuleks seda tööandjalt igatahes nõuda. «Panustamegi oma jõudu kommunikatsioonile, et inimesed, ärge võtke ümbrikupalka vastu,» kutsus ta üles.
MTA peadirektori asetäitja Rivo Reitmann kinnitas, et tõepoolest, kuigi ümbrikupalku makstakse üha vähem, tahavad nad ka viimased seaduserikkujad välja juurida. Ta ei soovinud täpsustada, kuidas maksuametnikud musta töötasu vastu võitlusse asuvad, aga selgitas, et neil on mitmeid plaane, kuidas ümbrikupalkade maksmine ja vastu võtmine petturite jaoks võimalikult ebamugavaks teha.
Reitmanni sõnul soovivad nad ümbrikupalkade vähendamiseks teha koostööd vastavate erialaste institutsioonidega, seejuures on ameti suurima tähelepanu all ehitus- ja toitlustussektor, kus ümbrikupalku traditsiooniliselt enim makstakse.
Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) viimase uuringu järgi on ümbrikupalga kahju 109,5 miljonit eurot. Aastases võrdluses langes kahju 48,1 miljonit eurot. Kahju summa langust mõjutasid eelkõige ümbrikupalga saajate arvu vähenemine ja ümbrikupalga osakaalu langus netotöötasus.