Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Ukraina peaminister: Ukraina residendid võivad Eestit kasutada maksudest kõrvale hiilimiseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Volodõmõr Groisman
Volodõmõr Groisman Foto: SCANPIX

Ukraina peaministri Volodõmõr Groismani sõnul puudutab niinimetatud maksuparadiiside nimekiri vaid Ukraina residente, kes deklareerivad oma kontrollitud tehingud Ukraina maksuametile, kirjutab riigi infoagentuur UNIAN.

Ukraina lisas Eesti riikide nimekirja, milles jaotamata kasumit ei maksustata ning mida Ukraina residendid võivad kasutada maksudest kõrvalehoidmiseks või maksukoormuse vähendamiseks, ütles Groisman telefonivestluses Jüri Ratasele.

Valitsusjuhi sõnul on dokumendi eesmärk vältida riigi maksubaasi kahanemist ja kasumimaksudest eemalehoidmist, teatas Ukraina valitsuskabineti pressibüroo.

Groisman märkis, et nimekiri puudutab vaid Ukraina residente, kes deklareerivad oma tulud seotud isikute vahelistelt tehingutelt Ukraina maksuametile.

Riigi maksu- ja tolliamet on tuvastanud esitatud aruannete põhjal riskiastmega tehinguid, mille suhtes kehtivad lisakontrollimeetmed ning mis on tavapärane rahvusvaheline praktika.

Eestlasi teavitati, et Ukraina Keskpank pole vastu võtnud ühtegi otsust, mis võiksid kohelda Eestit kui maksuparadiisi. Vääritimõistmise vältimiseks saatis Ukraina regulaator finantsinstitutsioonidele kirja, milles selgitati, et Eesti ettevõtete põhjalikumaks analüüsimiseks puuduvad juriidilised põhjused.

Neljapäeval Davosis maailma majandusfoorumil viibinud Jüri Ratas vestles neljapäeval telefoni teel Ukraina peaministri Volodõmõr Groismaniga ja Davosis Ukraina rahandusministri Oleksandr Danõljukiga, teatas peaministri pressiesindaja.

«Mõlemad lubasid küsimusega tegelda ja rahandusminister lubas leida ka lahenduse,» rääkis Ratas neljapäeval rahvusringhäälingu uudistesaates Aktuaalne Kaamera. «Miks see on nii juhtunud - rahandusminister põhjendas seda täna sellega, et Ukraina on teinud uue maksusüsteemi, ta tunnistas, et seda on tehtud võib-olla liiga kiirustatult, pole kõikide riikide panekut maksuparadiiside nimekirja lõplikult kaalutud ja lubas selle asja hiljemalt esmaspäeval võtta enda lauale, kui ta siit Davosist läheb Ukrainasse tagasi,» rääkis Ratas ERR-ile.

«Saime olukorrast teada aasta alguses ning Eesti esindajad on olnud Ukraina võimudega küsimuse lahendamiseks ühenduses. Eesti ja Ukraina on kokku leppinud, et vahetavad omavahel maksu- ja finantsteavet. Seetõttu tulnuks Ukrainal Eesti maksusüsteemi puudutavate küsimuste korral meiega ühendust võtta ja arusaamatused selgeks rääkida,» öeldakse Ratase neljapäevases avalduses.

«Ükski teine riik maailmas ei näe Eestit maksuparadiisina. Eesti on Euroopa Liidu ja Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) liige ning meie maksupoliitika vastab kõigile rahvusvahelistele nõudmistele ja standarditele, samuti Ukraina seadustele,» rõhutas peaminister Ratas oma avalduses.

«Ukraina peaminister ja rahandusminister kinnitasid, et tegelevad küsimusega. Rahandusminister lubas olukorra lahendada. Loodan, et võimalikult kiiresti,» lõpetas Ratas oma avalduse.

Eelmise aasta 27. detsembril allkirjastas Ukraina valitsus otsuse, millega lisas Ukraina maksuparadiiside nimekirja 22 uut riiki, muuhulgas ka Eesti ja Läti.

Eesti hinnangul on Ukraina valitsus valesti tõlgendanud Eesti tulumaksuseadust.

Teisipäeval ütles välisminister Sven Mikser, et Ukraina otsus lisada Eesti oma maksuparadiiside nimekirja on hakanud kahjustama Eesti-Ukraina majandussuhet ning loodetavasti lahendatakse olukord enne, kui sellest kujuneb poliitiline probleem.

Tagasi üles