Tavatu büroohoone sai kõrge tunnustuse (2)

Hanneli Rudi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tunnustas aasta ehitusprojekti konkursil eriauhinnaga parimat BIM koostööprojekti, mille pälvis Telekomi ärihoone Mustamäe teel.

Auhinna üle andnud ehituse asekantsler Jüri Rass ütles, et eriauhind anti välja selleks, et tunnustada parimat mudelis tehtud ehitusprojekti ning selle kaudu ergutada kogu digiehituse arengut, teatas majandusministeerium.

 Rass selgitas, et parimaid digiehituse projekte hinnates lähtuti eelkõige heast digitaalsest koostööst arhitektide, inseneride, projektijuhi, ehitaja ja tellija vahel.

 «Merko Ehituse ning PIN Arhitektide loodud Telia ärihoone puhul nägime selget visiooni digiehituse rakendamisest ning head lõpptulemust,» selgitas Rass.

BIM (Building Information Modeling) ehk digitaalehitus tähendab projekteerimise ja ehitamise käigus loodavat ehituse infomudelit, mis oluliselt tõhustab koostööd projekteerimise, ehitamise ja halduse faasis. Antud hoone puhul sai BIM mudelist reaalajas toimiv koostööplatvorm, millel baseerus infovahetus ja tööde jälgimine.

 Tänu BIM mudelile, mille tõttu saab hoonet digiehituseks nimetada, saavutati Rassi sõnul väga hea planeerimine, määrati täpsed ehitusmahud, visualiseeriti ehitusaegseid vaateid, juhiti koosolekuid väga efektiivselt. «Ning lõpptulem väljendus reaalses kasus – hinnanguliselt vähenes ülearuse töö maht ehitusprotsessis 40–60 protsenti,» lausus Rass.

 Merko Ehitus Eesti mudelprojekteerimise spetsialist Alan Väli ütles, et mudelprojekteerimine on viinud kliendimugavuse täiesti uuele tasemele. «BIM-mudel pakub tellijale oluliselt selgemat kujutluspilti plaanitavast hoonest, selle hilisemast kasutusmugavusest ja võimaldab paremini planeerida tulevasi halduskulusid,» rääkis Väli.

 Ehitajat jälle paelub digiehituse juures võimalus muuta eri osapoolte koostööd ladusamaks, ennetada eksimusi ja säästa nii aega kui ka muid ressursse, mis tervikuna viib ka ehituskvaliteedi uuele tasemele.

Telia hoone rajamisel osalesid PIN Arhitektid Markus Nimik, Jaan Port, Neeme Tiimus, Katrin Kaevats, Anna Nikland.

 Aasta ehitusprojekti konkursi korraldas ehituskonsultatsiooniettevõtete liit, kes kuulutas parimaks ehitusprojektiks Balti Jaama turuhoone, mille arhitektuurse lahenduse lõi ja projekteeris Koko Arhitektid OÜ. Ehitusinseneride liit andis aasta ehitusinseneri tiitli Ivo Roolahele, kes oli peakonstruktor Tartu Lõunakeskuse renoveerimisel.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles