Valmistoidu ettevõtted liiguvad kullasoonel

Siiri Liiva
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Valmistoidu lett Maximas
Valmistoidu lett Maximas Foto: Jaanus Lensment

Valmistoitu tootvad ettevõtted kasvatasid 2017. aasta esimese üheksa kuu jooksul oma müügitulu peaaegu kümnendiku võrra. 

Suurenemine tulenes eeskätt kasvanud välisnõudlusest, kuid vähesel määral tõusis ka müük koduturul, selgub maaeluministeeriumis koostatud valmistoitu tootvate ettevõtete 2017. aasta 9 kuu ülevaatest. Samas oli kasvanud kulude tõttu kogukasum 10,6 protsendi väiksem kui eelneval aastal samal perioodil.

«Valmistoitu tootvate ettevõtete 2017. aasta üheksa kuu müügitulu oli 201,6 miljonit eurot, kasvades aastases võrdluses 8,8 protsenti.  Müügitulu suurenemine tuleneski eeskätt kasvanud välisnõudlusest,» ütles maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand.

Võrreldes eelmise aasta sama ajaga kasvas eksport ligikaudu 15 protsenti. Eksport kasvas eelkõige suurenemisest euroala riikidesse (+28 protsenti), mis tuleneb meie oluliste kaubanduspartnerite - Soome, Läti, Leedu - majanduse elavnemist. Vähesel määral tõusis ka müük koduturul.

Taavi Kandi sõnul võis toidukaupade kiire hinnatõus olla üks sisetarbimist pidurdavaid tegureid. Aastases võrdluses kasvas toidukaupade tarbijahinnaindeks 5,8 protsenti.

Valmistoitu tootvate ettevõtete kogukasum 2017. aasta 9 kuuga oli 12,7 miljonit eurot ehk 10,6 protsenti väiksem kui eelneval aastal samal perioodil. Kasumi kasvu pärssis kulude, sh tööjõukulude kiire kasv ning kütuse kallinemine. Kulud tõusid 188,9 miljoni euroni, mida oli 10,4 protsenti rohkem kui eelneval aastal samal perioodil.

Mainitud perioodil kasvas ettevõtete investeerimisaktiivsus. Materiaalsesse põhivarasse investeeriti 2017. aasta üheksa kuuga 7,2 miljonit eurot ehk poolteist korda rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Oluliselt suurenesid investeeringud ehitusse ja rekonstrueerimisse, samal ajal vähenesid investeeringud masinatesse ja seadmetesse ehk potentsiaalsesse efektiivsuse kasvu.

See võib ka olla üks põhjuseid, miks viimastel aastatel tööviljakus on enam-vähem muutumatuna püsinud. Valmistoitu tootvates ettevõtetes loodi 2017. aasta üheksa kuuga 11,4 tuhat eurot lisandväärtust töötaja kohta, mida oli vaid 0,9 protsendi rohkem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Valmistoitu tootvates ettevõtetes tegutseb keskmiselt 17,7 protsenti toiduaine- ning 2,5 protsenti töötlevas tööstuses hõivatud inimestest. Statistikaameti andmetel oli valmistoitu tootvates ettevõtetes 2017. aasta üheksa kuu keskmine tööga hõivatute arv 2649 inimest. Aastases võrdluses suurenes hõive 170 inimese võrra (+6,9 protsenti).

Statistikaameti lühiajastatistika andmetel tegutseb Eestis keskmiselt 130 —140 valmistoitu tootvat ettevõtet (juriidilisi isikuid). Vaatamata suurele ettevõtete arvule annavad neli suuremat tööstust ligikaudu 60 protsenti valmistoitu tootvate tööstuste müügitulust. Suurima osakaaluga on suhkrust kondiitritoodete ja maitseainete tootmisega tegelevad ettevõtted.

Valmistoitu tootvate ettevõtetena käsitletakse ülevaates valmistoitude (salatid, võileivad jne), suhkru- ja kondiitritoodete, maitseainete ja -kastmete ning eritoitude (lastetoidud, dieettoidud, gluteenivabad toidud jne) tootmisega ning kohvi ja tee töötlemisega tegelevaid ettevõtteid.

Ülevaates kasutatud statistikaameti lühiajastatistika andmed on 6. jaanuari 2018. aasta seisuga.

Tagasi üles