L, 3.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

2018 tööturul: paindlik töökorraldus ei ole antsakate idufirmade kapriis

Adele Johanson
2018 tööturul: paindlik töökorraldus ei ole antsakate idufirmade kapriis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Paindlik töötegemine
Paindlik töötegemine Foto: SCANPIX

Aasta 2018 kasvavad tööturu pinged piirini, kus tööintervjuud juhib ja küsimusi esitab tööotsija, prognoosib tööportaal CV-Online. 

Viimase kümnendi jooksul on värbajad alustanud vestlust tööotsijaga väga erineva avaküsimusega. Kui kümme aastat tagasi küsiti «miks peaksime teid palkama», ja seejärel «kas oled avatud uutele pakkumistele», siis aastal 2018 küsib värbaja keerutamata «mis tingimustel oleksid nõus töökohta vahetama?»

Alanud aastal tugevneb tööotsijate jõupositsioon tööturul veelgi, ennustab CV Online’i detsembris läbiviidud uuring. Ettevõtetel on tööd rohkem kui töökäsi ja töötegijate arv väheneb kiiresti. See annab tööotsijale kätte head kaardid läbirääkimisteks.

Täna on tööandja soovinimekirja eesotsas paindlik tööaeg, kodus töötamine, lisapuhkusepäevad või isegi osaline tööaeg, mis jätab rohkem aega hobide jaoks. Piltlikult öeldes tuleb tööotsija eelkõige otsima võimalust ennast arendada, maailma muuta ning toetada oma sülearvuti selleks ajaks mõnele lauanurgale.

«Näeme palgad.ee kasutajate pealt, et ka töötavad inimesed jälgivad hoolega enda turuväärtust ja ei kõhkle uuele kohale kandideerimast.» kinnitas Rain Resmeldt Uusen, CV Online’i turundusjuht.

Tööturupinged seavad ka juhtidele palju suuremad nõudmised, leiab CV Online’i juhataja Agu Vahur «Juhid, kes peavad kaasaegset paindlikku töökorraldust antsakaks idufirmade kapriisiks, on aasta lõpuks kas ümber mõelnud või teistele ruumi teinud,» rõhutas Vahur.

«Olemasolevate töötajate hoidmine muutub sama kõvaks pähkliks kui uute leidmine. See pole juhtidele väljakutse, vaid ultimaatum – kohaned või lähed.»

Tänavu osutub raskeimaks IT, klienditeeninduse ja müügiinimeste leidmine, kinnitab CV Online’i värske uuring. Lihtsam on täita juhtide ja keskastme juhtide ametikohti.

Samal ajal ei näi idufirmades töötamine olevat kõigile populaarne, värbajate sõnul soovitakse jätkuvalt leida töökohta ka suuremates ja väljakujunenud organisatsioonikultuuriga ettevõtetes. Idufirma meelitab tööotsijat, kes otsib väikest meeskonda, edumeelset ja kaasaegset juhti ja mõtestatud tööd.

Kui kõrgelt erinevaid kriteeriume väärtustatakse, sõltub ka valdkonnast. Avalikus sektoris, klienditeeninduses, tootmises ja müügis peetakse kõige olulisemaks väärtuseks endiselt palka. Samas on IT, panganduse, telekommunikatsiooni, tehnoloogia ja juhtimisega seotud aladel üha tähtsamaks muutumas nn pehmed väärtused ja aeg iseendale.

Märksõnad
Tagasi üles