Lõppeva nädala esmaspäeval avaldatud statistika kohaselt kulutasid ELi liikmesriikide kodanikud 2016. aastal alkoholile kokku ligi 130 miljardit eurot. Keskmiselt moodustasid alkoholile kulutatud summad 1,6 protsenti ELi elanike pere-eelarvest, 0,9 protsenti ELi keskmisest SKT-st või siis üle 250 euro ühe ELi kodaniku kohta.
Küll aga märgib Eurostat, et nende numbrite hulka ei ole arvestatud neid alkohoolseid jooke, mida on tarbitud kas restoranides või hotellides. Ka tasub silmas pidada, et nende koguste hulka on arvestatud ka välisturistide sooritatud ostud nendes riikides.
Balti riigid juhivad alkoholikulutuste edetabelit
Väljaminekud, mida ELi kodanikud teevad pere-eelarvest alkoholile, jäid samasse suurusjärku näiteks ravimitele, meditsiinivahenditele ja -seadmetele tehtavate kulutustega ning olid mõnevõrra kõrgemad nendest kuludest, mis tehti 2016. aastal kas sotsiaalkindlustusele või haridusele.
Suurima osa pere-eelarvest kulutab ELi liikmesriikidest alkoholile Baltikum. 2016. aasta statistika kohaselt kulutasid eestlased 5,6 protsenti, lätlased 4,8 protsenti ja leedukad 4,2 protsenti pere-eelarvest alkoholile. Neile järgnesid Tšehhi ja Poola, kus mõlemas oli osakaal 3,6 protsenti ning 6. ja 7. kohal olid 2,9 protsendiga Ungari ja Soome.
Kõige vähem kulutasid pere-eelarvest alkoholile aga hispaanlased (0,8 protsenti), kreeklased ja itaallased (mõlemad 0,9 protsenti). Neile järgnesid austerlased (1,3 protsendiga), portugallased 1,4 protsendiga ning sakslased 1,5 protsendiga.
Kuigi suuremas osas ELi liikmesriikidest on alkoholile tehtavad kulutused jäänud 2006. aasta tasemele, on nende kulutuste osakaal 2006. ja 2016. aasta võrdluses kasvanud enim Küprosel ning Tšehhis.
Kui 2006. aastal moodustasid alkoholile tehtavad kulutused Kürprosel 1,6 protsenti pere-eelarvest, siis 2016. aastaks oli see kasvanud kahe protsendini. Ka Tšehhis on toimunud 0,4 protsendi punktiline kasv. Kui 2006. aastal kulutasid tšehhid 3,2 protsenti pere-eelarvest alkoholile, siis 2016. aastaks oli see number kasvanud 3,6 protsendini.