T, 27.09.2022

Kross kahtlustab EVR Cargot Venemaa sanktsioonide rikkumises

BNS
Kross kahtlustab EVR Cargot Venemaa sanktsioonide rikkumises
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
EVR Cargo uus veerem Valga raudteejaamas.
EVR Cargo uus veerem Valga raudteejaamas. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross kahtlustab EVR Cargot Venemaa Uralvagonzavod (UVZ) vagunite kasutamisel Euroopa Liidu Venemaa vastaste sanktsioonide rikkumises.

EVR Cargo juhatuse esimehe Raul Toomsalu sõnul puuduvad ettevõttel kokkupuuted UVZga.

«AS EVR Cargo veeremisse kuuluvad pool-vagunid, mis on toodetud Vene Föderatsiooni raske sõjatehnika tootja UVZ poolt. /.../ UVZ-le on seoses Venemaa destabiliseeriva tegevusega Ukrainas kehtestatud sanktsioonid nii Euroopa Liidu kui ka USA poolt,» seisab Krossi pöördumises majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni poole.

Seoses eelnevaga küsib Kross vagunite hooldustingimuste kohta ning kas ja millises ulatuses on olemas lepingud või on esinenud tehinguid sanktsioonide nimekirjas oleva ettevõttega.

«EVR Cargol puudub viimase viie aasta jooksul igasugune majanduslik kontakt UVZga. Vagunite hooldust teeb EVR Cargo ise või transpordiettevõtted, kel ei ole UVZga kokkupuuteid,» ütles EVR Cargo juht Raul Toomsalu BNSile.

«EVR Cargol on olemas UVZ vagunid, kuid need on ostetud aastatel 2006 ja 2007, kui oli ühine Eesti Raudtee ning omanikeks olid ameeriklased,» lisas Toomsalu.

Varasemalt on opositsioonilise Reformierakonna poliitikud süüdistanud valitsust senisest Vene-poliitikast taganemises. Tuues muuhulgas ka välja EVR Cargo plaani osta Venemaal väljarentimiseks vaguneid, milles kahtlustatakse vastuolu Euroopa Liidu kehtestatud Venemaa-vastaste sanktsioonidega.

«Minule teadaolevalt ei ole tegemist arendusega, mis oleks vastuolus Euroopa sanktsioonidega. Vagunid ja vagunite äri ei ole sanktsioonide all. EVR Cargo juhtide kinnitusel ei ole sanktsioonide all ka nende rentnikud. Sanktsioonid on kehtestatud eelkõige sõjatehnoloogia ning Krimmi annekteerimist toetavatele ettevõtetele. Nendega EVR Cargo koostööd ei tee,» ütles Simson suvel BNSile.

Simson tõrjus kriitika viidates, et ettevõtte plaani kinnitas juba selle nõukogu eelmine koosseis, mis sai ametisse Rerformierakonna juhitud valitsuse võimu ajal.

Juunis sõlmis EVR Cargo 17,8 miljoni euro suuruse lepingu, millega soetab 300 konteinerplatvormi ja 200 poolvagunit. Vagunid andis EVR Cargo rendile Soome ja poolvagunid Leedu ettevõttele.

EVR Cargo on Eesti riigi omanduses olev raudtee-ettevõte, mille põhilisteks ärisuundadeks on kaubavedu, vedurite ja vagunite remont ning vagunite rent. Koos uute vagunitega koosneb EVR Cargo veerem 66 vedurist ja 3022 vagunist. Ettevõttes töötas 2016. aastal 684 inimest.

Märksõnad
Tagasi üles