Eesti suurim kanamuna tooja: hinnalangust lähiajal ei tule, hinnaralli kestab lihavõteteni

Siiri Liiva
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kanamunad
Kanamunad Foto: Ardi Truija/Pärnu Postimees

Euroopa kanamuna kriis on tõstnud värskete kanamunade jaehinda Eestis ligi 25 protsenti, samuti on tõusnud munatoodete ja -pulbrite hinnad. DAVA Foods Estonia eksport on kolmekordistunud ja ettevõtte juht Vladimir Sapožnin näeb hinnasurve jätkumist ka lähikuudel.

Eesti suurima kanamuna tööstuse Dava Foods juhi Vladimir Sapožnini sõnul on neljateistkümnes Euroopa riigis toodetud kanamunadest leitud pesitsiid Fipronil otseselt mõjutanud kogu Kesk-Euroopa, aga ka Baltikumi munaturgu, teatas ettevõte meediale.

«Sisuliselt on Euroopas puudu 25 miljonit munejat kana ja on tekkinud munakriis, mis on kanamuna hinna viinud hüppeliselt üles,» ütles Sapožnin. Ta lisas, et eriti teravalt on see probleem tunda Saksamaal, kus omatoodang katab ainult 80 protsenti vajadusest ja 20 protsenti on riigil tulnud importida. Arvestades Saksamaa elanikonna suurust on 20 protsenti väga suur kanamunade arv.

Vladimir Sapožnin
Vladimir Sapožnin Foto: DAVA Foods

Kuna Saksamaa kanamuna tarbimine on üks suuremaid Euroopas, siis Saksamaa turuhind määrab ka üldised kanamuna hinnatrendid. «Pakkimata ja sorteerimata tööstusliku muna hind Euroopas on tõusnud alates augustist 230 protsenti ja tõenäoliselt kestab see hinnaralli kuni lihavõteteni,» sõnas Sapožnin.

Sapožnin toob esile, et munade hinnatõus on selgelt mõjutanud nii värskete munade jaehinda kui ka toiduainete- ja pagaritööstustele mõeldud munatoodete ja -pulbrite hinda Eestis. «Värske muna jaehind on tõusnud orienteeruvalt 25 protsenti ja ma ei näe, et see lähikuudel võiks oluliselt langeda,» ütles kanamuna tööstuse juht. Ta tõi näiteks, et kui suvel maksis L-suuruses munade 10-pakk 1,25 eurot, siis nüüd keskmiselt 1,41 eurot.

«Munakriisist tulenev surve hindadele mõjutab paraku nii Eesti tavatarbijat kui ka meie toiduainetetööstusi, pagariärisid ja HoReCa sektorit,» nentis Sapožnin. Sapožnin rõhutab, et DAVA Foods Estonia munad on kontrollitult fipronilivabad ning Saksamaa laborist saabunud ametlikud testitulemused kinnitavad, et kõik Eggo-kaubamärgi all müüdavad kanamunad on puhtad ja ei sisalda taimekaitsemürki.

Euroopa munakriis on tugeva tõuke andnud ka Dava Foodsi munade ekspordile. Nii on Dava Foods Estonia munade eksport alates augustist kolmekordistunud, ulatudes ligi 60 tonnini igas kuus. Peamiselt ekpordib Dava Foods Estonia oma mune Taani, Rootsi ja Leetu.

DAVA Foods Estonia on Eesti suurim munatootja, kes toodab aastas kokku ca 65 miljonit kanamuna. DAVA Foodsile kuulub Tallinna külje all Lool Eesti suurim farm kuue kanalaga, milles hetkel on kokku 250 000 kana, kes munevad päevas umbes 200 000 muna.

Tagasi üles