N, 21.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kallase uus vastulöök: Jüri, ole kordki elus konkreetsem ja sisulisem

PM Majandus
Facebook
Comments 26
Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Foto: Tanel Meos / Delfi / Eesti Ajalehed

Eile lahvatanud maksuvaidlus peaminsiter Jüri Ratase ja europarlamendi saadiku Kaja Kallase vahel kogub uusi tuure. Kallas soovitab Ratasel kordki elus pisut konkreetsem ja sisulisem olla, kuna mängus on kogu Eestit mõjutavad maksumuudatused. 

Kaja Kallas kirjutas eile oma blogis, et uuel aastal kehtima hakkavast tulumaksureformist ei võida suurt mitte keegi, küll aga on palju kaotajaid. Veel kirjutas Kallas, et meie maksusüsteem ei ole valitsuse tegevuse tõttu enam lihtne ja selge.

Peaminister Ratas vastas talle, et nende maksupoliitika peamine eesmärk ei olegi näilise lihtsuse tagaajamine, vaid tööinimeste ja eakate elujärje parandamine. Ratas esitas rida põhjusi, miks uuest aastast jõustuv maksuplaan hea on.

Kallas võttis aga täna peaministri vastuväited ükshaaval ette. Ratas ütles nimelt, et uues tulumaksuvaba miinimumi arvestamise süsteemi keerukus pole probleem, sest on olemas digilahendused, mis inimesi aitavad. Kallas vastas talle uues blogipostituses:

«Esiteks, kui need lahendused on olemas, siis võiks nendega juba välja tulla, sest uue seaduse rakendamiseni on aega poolteist kuud ja ettevõtjad ja raamatupidajad ägavad eelarvete tegemise keerukuse all, sest ei tea, kuidas palku arvestada. Lihtinimesteni jõuab see segadus ilmselt suuremalt alles järgmisel aastal, kui nad peavad hakkama arvutama, kuidas oleks mõistlikum rahas mitte kaotada,» kirjutas Kallas.

«Teiseks, kuna suurema löögi saavad just pensionärid, kelle interneti ja digilahenduste kasutamise oskused on teatavasti madalamad, on isegi inetu viidata sellele, et nad peaksid sealt abi saama,» lisas ta.

Samuti torkas Kallas, et kuna Ratase erakond digitaalseid arenguid sugugi kõrgelt ei hinda, siis on kahju, kui Eesti e-lahenduste arendamiseks ettenähtud eelarve kulutatakse ära segaduste selgitamiseks, selle asemel et seda uute innovaatiliste lahenduste loomiseks kasutada. «Viimased, muideks, toovad Eestisse töökohti, mis kasvatab reaalselt Eesti majandust ja parandab inimeste elujärge. Täiendavate maksuametnike tööle võtmine ühiskonnas lisandväärtust ei loo.»

Kallas jätkas, et Ratas alandas oma vastuses erinevate ekspertide poolt tehtud analüüse «online-uudisteks». Ta juhtis tähelepanu, et ajakirjanduses on avaldatud artiklid, kus on tehtud konkreetsed arvutused, mis näitavad, et uues maksusüsteemis kaotavad ka madalapalgalised. «Nagu ajakirjanduses kombeks, sisaldasid need ka analüüse mitmetest eri allikatest nii poolt- kui vastuargumentidega. Arvestades, et meedia teeb tänuväärset selgitustööd püüdes inimesi hoida kursis sellega, mis juhtuma hakkab, on väga kurb, et sa tembeldad neid artikleid ja analüüse kerglasteks. Meedia teeb seda, mida tegelikult praegu valitsus tegema peaks,» ütles Kallas.

«Lisaks alavääristad seda, et väljaspool Eestit oleme kaotamas oma konkurentsieelist, mis muuhulgas peitus selles, et meil oli lihtne ja selge maksusüsteem. Seda on tunnustanud ka OECD, mis on hinnanud meie maksusüsteemi arenenud maailma kõige konkurentsivõimelisemaks. Seisukoht, et välismaailma arvamus meie kohta ei loe, on väga lühinägelik ja piiratud. Tuletan meelde, et Eesti on avatud majandusega väike riik, mille käekäik sõltub väga palju välisinvesteeringutest. Kui välisinvesteeringuid juurde ei tule või kui need lahkuvad, siis ei ole ka töökohti, kus on võimalik konkurentsivõimelisemat palka maksta.  Seega keeruline süsteem ei pane mitte ainult oma inimesi ja ettevõtjaid kannatama ja sisulise tegevuse asemel bürokraatiaga tegelema, vaid teeb otseselt pikas perspektiivis meie majandusele haiget,» jätkas naine.

«Ja lõpetuseks – saan aru, et parim kaitse on rünnak ja proovid oma kirja viimases lõigus jutu viia sootuks meie erakonna siseasjadele. Soovitan sul selle asemel tegeleda pigem enda valitsuse probleemidega, eelkõige maksukaose selgitamisega Eesti rahvale. Reformierakond läheb Riigikogu valimistele vastu ühtsena küsimaks muuhulgas mandaati lihtsa ja läbipaistva maksusüsteemi taastamiseks.»

Facebook
Comments 26

Märksõnad

Tagasi üles