Madise: riigil on õigus pensionit tulumaksuga maksustada (1)

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Õiguskantsler Ülle Madise.
Õiguskantsler Ülle Madise. Foto: Tairo Lutter

Õiguskantsleri Ülle Madise hinnangul on riigil õigus maksustada pensionit ka täies ulatuses.

«Riigikogul on õigus teha maksupoliitilisi valikuid, kehtestada maksusoodustusi ja -vabastusi,» märgib õiguskantsler vastuskirjas pensionide tulumaksuga maksustamise küsimuses. Siiski lisab õiguskantsler, et maksu- ja sotsiaalpoliitilisi otsuseid tehes ei tohiks jätta tähelepanuta tööturul teistest kehvemas olukorras olevate inimeste toetamist.

Õiguskantsleri poole pöörduja soovis saada hinnangut, kas uued maksuvaba tulu arvestamise põhimõtteid ei soosi töötavaid pensionäre. Ülle Madise ei näinud probleemi suure sissetulekuga pensinonäride tulu maksustamises, kuivõrd riigikogul on õigus maksupoliitikat kujundada.

Tema hinnangul on aga ebasoodsas olukorras need pensionärid, kelle pension ja töötasu jäävad mõlemad alla maksuvaba tulu määra. «Avalduse maksuvaba tulu maha arvamiseks saab teha ainult kas sotsiaalkindlustusametile või tööandjale, mitte mõlemale korraga. Väikese sissetulekuga inimesed saaksid tulumaksu tagasi aastasissetuleku põhjal pärast tuludeklaratsiooni esitamist,» sõnab Madise.

Küll aga märgib ta, et õiguskantslerile teadaolevalt valitsus ja riigikogu tegelevad selle olukorra parandamisega, et pensionär saaks esitada kaks maksuvaba tulu arvestamise avaldust ning jagada 500 eurot sotsiaalkindlustusameti ja tööandja vahel.

Tagasi üles