Proekspert on neli aastat olnud juhtidevaba organisatsioon. „Kaotasime ära kõik klassikalised juhtimiskihid. See pole olnud okasteta rada, aga on end õigustanud – vabadus soodustab innovatsiooni. Keskmes on klient, keda teenindavad meeskonnad, mille liikmed on võrdsed. Juhtkond muutus põhiprotsesse toetavaks tugitiimiks. Meeskonda kaitseb tark protsess ja käitumiskultuur: oleme kokku leppinud, kuidas asju planeeritakse; kuidas tekib töövoog; kui tihti kohtutakse; kuidas tagasisidestatakse jne,“ kirjeldab Saar-Veelmaa.
Eestis on tema sõnul paljude ametite puhul kadunud ametiuhkus. IT-valdkonnas on see tekkinud seeläbi, et töötaja näeb ja tunnetab oma töö väärtust. „Ametiuhkus peaks olema oluline igas valdkonnas – see tekib töötaja professionaalsete oskuste kaudu, aga nende kasvu on vaja panustada. See, millesse ei investeerita, muutub ühel hetkel väheväärtuslikuks,“ nendib ta.
Paljudel tööandjatel on ikka tavaks kirjutada kuulutuses, et otsitakse „pinget taluvat“ töötajat. Ent selliseid inimesi pole olemas.
Z-generatsiooni esindajate hulgas on täheldatud kergete psüühikahäirete esinemist enam kui varasemates põlvkondades. See tekitab tööturul küsimuse, mida üldse pidada erivajaduseks. Kas tööandja peaks arvestama inimese meeleoluhäiretega? Õnneks imbub see teema üha enam juhtimiskultuuri ning edumeelsed ettevõtted julgevad rääkida ebaõnnestumistest ilma järgnevate karistusteta ja võtavad inimesi sellisena, nagu nad on.
„Paljudel tööandjatel on aga ikka tavaks kirjutada kuulutuses, et otsitakse „pinget taluvat“ töötajat. Ent selliseid inimesi pole olemas. Pidev stressiolukorras töötamine on ebamõistlik ja kahjustab tervist. Minu teada on Eestis vaid kolm ettevõtet, kes pakuvad oma inimestele Google´ist alguse saanud teadveloleku kursust „Mindfulness“, mis õpetab, kuidas kiires elutempos stressiga hakkama saada ja ennast hoida, aga see võiks olla stressirohkete töökohtade kohustuslik osa,“ arvab Saar-Veelmaa. (Google’i teadveloleku õppest on põnevalt kirjutanud Chade-Meng Tang raamatus „Otsingud iseendas“, Tänapäev 2015 – toim).