Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Maksuamet saab õiguse kütuse müügitehinguid reaalajas jälgida

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kütusemüük läheb suurema maksuameti kontrolli alla.
Kütusemüük läheb suurema maksuameti kontrolli alla. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Valitsus kiitis täna heaks vedelkütuse seaduse muudatused, mis võimaldavad maksu- ja tolliametil kütusesektoris maksupettuste vähendamiseks hakata reaalajas jälgima vedelkütuse müügitehinguid.

«Oleme aastate jooksul astunud mitmeid samme kütusesektoris maksupettuste vähendamiseks. Nüüd on aeg astuda samm edasi ja viia kogu info kütuse müügi ja liikumise kohta e-keskkonda,» ütles rahandusminister Toomas Tõniste.

Minister lisas, et see aitab tõhustada maksuameti tegevust maksupettuste ennetamisel ja avastamisel, mille tulemusel ootab riik täiendavaks aastaseks maksulaekumiseks 12 miljonit eurot.

Kütuse käitlemise andmekogu võimaldab maksuametil tarbimisse lubatud vedelkütuse müügitehingute andmeid hallata reaalajas ja koondada järelevalve kütuse käitlemise üle elektroonilisse keskkonda. Selle tulemusel saab maksuamet oluliselt kiiremini teha riskianalüüse ja reageerida operatiivselt riskantsetele tehingutele ja toimingutele.

Eraldi reaalajas andmekogu luuakse laoarvestuse jaoks, kuhu sisestatakse andmed kütuse hoiustamise ja liikumise kohta nii üksikus laos kui erinevate ladude vahel. Kolmanda olulise abinõuna pettuste ennetamiseks sätestatakse kütusemüüjatele tingimus, mille kohaselt võib müüja üldjuhul kütust müüa tagatisega kaetud koguses.

Praegu on tarbimisse lubatud kütuse müüja tagatis 100 000 eurot, mida saab teatud tingimustel vähendada. Maksupettused võivad aga ulatuda miljonitesse eurodesse ja seda raha on riigil väga keeruline hiljem tagasi saada. Tagatise nõue on mõeldud selle finantsriski maandamiseks.

Kütuse müüjatele jäetakse siiski õigus taotleda tagatise vähendamist, kui müüja on kütusemüügi tegevusloa alusel tegutsenud vähemalt kuus kuud ja tal pole maksuvõlga. Uute e-süsteemide arenduseks kulub 2,6 miljonit eurot ja need kulud kaetakse riigieelarvest.

Maksu- ja tolliameti hinnangul tegutseb kütusesektoris ligi 86 riskiga isikut ning vedelkütuse turul toimuvate maksupettuste iga-aastane maht on hinnanguliselt 50–60 miljonit eurot.

Seadus jõustub etapiviisiliselt. Kütuse käitlemise andmekogu puudutavad muudatused jõustuvad tuleva aasta 1. veebruaril ja 1. augustil. Üleminekusätted uue tagatise süsteemi osas jõustuvad tuleva aasta 1. mail. Laoarvestuse ja aruandluse andmekogu puudutavad muudatused jõustuvad 2019. aasta 1. veebruaril.

Seadusemuudatuste väljatöötamisele eelnesid maksu- ja tolliameti eestvedamisel mitmed kohtumised huvigruppidega, sealhulgas Eesti Õliühinguga.  

Tagasi üles